انتخاب موضوع رساله دکتری مدیریت تولید و عملیات

رشته مدیریت صنعتی یکی از رشته های مورد علاقه افراد زیادی در جامعه محسوب می شود که این رشته دارای شاخه ها و گرایش های بسیار زیادی می باشد. یکی از انواع گرایش های رشته مدیریت صنعتی، مدیریت تولید و عملیات است که هر یک به نوعی می توانند در جامعه تاثیرگذار باشند. به این منظور، دانشجویانی که در این رشته فعالیت می کنند، باید بتوانند رساله دکتری خود را به پایان برسانند. در این مرحله باید با روش های انتخاب موضوع رساله دکتری مدیریت تولید و عملیات آشنا شوید.

اهداف مدیریت تولید و عملیات چیست؟

زمانی که راجع به مدیریت تولید و عملیات صحبت می شود، بهتر است بدانید که این رشته به معنای برنامه ریزی، سازماندهی، کنترل و هدایت فرآیندهای مرتبط در تولید کالا و خدمات می باشد. از آنجایی که ابعاد مختلف یک شرکت دارای تولید محصولات و خدمات پیچیده ای است، باید همه چیز اعم از افراد، منابع و تجهیزات برای تبدیل ورودی به خروجی دست به دست یکدیگر دهند. به این منظور در این رشته فعالیت های زیادی انجام می گیرد که به سازمان ها کمک می کنند تا بتوانند فرآیندهای خود را با برنامه مشخص شده ای به پایان برسانند. در رابطه با همه این فرآیندها، مدیریت تولید و عملیات قرار دارد که به حل مسائل تولید و اهداف مشخص شده برای این مدیریت می پردازد.

براین اساس بهتر است بدانید که مدیریت تولید و عملیات برای انجام و پیاده سازی اهداف مشخص شده و مهمی آغاز به کار کرده است که این اهداف شامل توسعه محصولات یا خدمات جدید، کاهش قیمت تمام شده، باقی ماندن در رقابت، توسعه کسب و کار، استفاده بهینه از منابع، دستیابی به اهداف سازمانی، افزایش شهرت برند و بهبود عملکرد واحدهای دیگر می باشند. این اهداف در واقع از اصلی ترین هدف های مدیریت تولید و عملیات به حساب می آیند. به صورت کلی می توان گفت تنها فارغ التحصیلان رشته مدیریت صنعتی می توانند به عنوان یک مدیر تولید و عملیات در سازمان ها و شرکت های مختلف مشغول به کار شوند.

بنابراین اگر به دنبال این هستید که بدانید این رشته برای چه کسانی مناسب تر است، لازم به ذکر است که تنها کسانی می توانند در این رشته به آینده شغلی موفقی دست پیدا کنند که دارای مهارت های لازم می باشند. مهارت های مورد نیاز برای یک مدیر تولید و عملیات، شامل رهبری و مدیریت، فرآیندهای تولید، دقیق و جزئی نگر، نوآوری و پیش قدم بودن، تفکر و استدلال، سازمان دهی زمان و بار کاری، استفاده، تعمیر و نگهداری ماشین آلات و ابزارها، روابط عمومی بالا و کار با نرم افزارهای عمومی می باشند. پس فردی که قصد دارد به عنوان مدیر تولید مشغول به کار شود، باید دارای تمام مهارت های ذکر شده باشد.

موضوعات رساله دکتری مدیریت تولید و عملیات

زمانی که برای نوشتن یک رساله دکتری مشغول به کار می شوید، بهتر است بدانید که یکی از سخت ترین راه ها در این رساله، انتخاب کردن موضوع می باشد. بنابراین انتخاب کردن موضوع نیازمند رعایت اصول و قوانین خاصی است که باید بتوانید نسبت به آن ها پایبند باشید. به این صورت می توانید ناب ترین موضوع را انتخاب کنید. از جمله رایج ترین موضوعات مربوط به رشته مدیریت در این بخش از انتخاب موضوع رساله دکتری مدیریت تولید و عملیات می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 • اثرات به دست آمده از به کارگیری مدیریت دانش در جهت افزایش کارایی در برخی از شرکت ها اعم از شرکت توزیع برق در استان البرز
 • ارائه کردن یک مدل پویایی سیستمی، برای ایجاد یک مدیریت موفق در مصرف گاز استان یزد
 • ارائه کردن یک رویکرد مناسب برای ارزیابی کردن و رتبه بندی شرکت هایی اعم از شرکت لبنی استان مازندران به وسیله ملاحضه شاخصه های تاثیرگذار در زنجیره تامین سبز مطالعه موردی
 • ارائه کردن یک روش موثر برای بخش بندی کردن به وسیله رویکرد سبز و تاب آور برای تامین کنندگان
 • بررسی کردن تاثیرات به دست آمده از اقدامات تعهدهای سازمانی و منابع انسانی به روی خروجی های به دست آمده از مدیریت زنجیره تامین
 • به کاربردن رویکرد فرآیند تحلیل شبکه های ویکور فازی و فازی به منظور ایجاد رتبه بندی و انتخاب کردن یک تامین کننده
 • تعیین کردن یک استراتژی عالی و مطلوب برای تعمیرات و نگهداری به کمک روش های تحلیل ناشی از سلسله مراتبی خاکستری و ویکور خاکستری
 • مورد ارزیابی قرار دادن کارایی شرکت های پذیرفته شده توسط بورس اوراق بهادار تهران در صنعت قطعات خودرو و خودرو به کمک فازی تحلیل پوششی داده ها و تکنیک لایه با دسترسی آزاد

با مطالعه این موضوعات، تنها می توانید با نمونه ای از این دسته موضوعات آشنا شوید. در غیر این صورت باید برای انتخاب موفق بهترین موضوع، به نکات خاصی توجه کنید تا بتوانید به هدف خود در به پایان رساندن پایان نامه رساله دکتری دست پیدا کنید.

روش های انتخاب موضوع رساله دکتری مدیریت تولید و عملیات

اغلب دانشجویان تصور می کنند که انتخاب موضوع کار ساده ای است و در کوتاه ترین زمان می توانند به نتیجه مطلوبی در آن دست پیدا کنند و موضوع مورد علاقه خود را پیدا کنند. در صورتی که اینطور نیست و انتخاب کردن یک موضوع خاص و ویژه برای رساله دکتری کار ساده ای نیست و نیازمند دقت، پشتکار، هوشمندی و تلاش بسیار می باشد. البته بسیاری از دانشجویان از همان ابتدا با این اصول مهم آشنا هستند. ولی بهتر است بدانید که در این مسیر باید از استادان متخصص نیز کمک بگیرید تا بتوانند راهنمای راه شما در طول این مسیر پیچیده باشند. در این بخش با ما همراه باشید تا با مراحل و روش های صحیح انتخاب موضوع رساله دکتری مدیریت تولید و عملیات آشنا شوید. با رعایت کردن آن ها زیر نظر استاد راهنما می توانید به هدف خود دست پیدا کنید. بهتر است این ترفندها را پیشه راه خود کنید.

مشاوره با استاد راهنما

انتخاب موضوع و در کل نوشتن رساله دکتری کار دشواری است که هیچ دانشجویی به تنهایی نمی تواند از عهده آن برآید. به این دلیل باید از ابتدای راه یک استاد مشاور و راهنما داشته باشید که بتوانید در تمام زمینه ها با وی مشورت کنید. این استاد باید به رشته مدیریت عملیات و تولید مسلط باشد و از همه مهمتر، وقت کافی برای رسیدگی به تحقیق شما داشته باشد. در برخی از مواقع شاید تصور کنید که تحقیق شما بی عیب است، ولی زمانی که تحت بررسی استاد قرار می گیرد، متوجه می شوید که با مشکلات زیادی روبرو بوده است. بنابراین موضوع انتخاب شده باید ابتدا تحت تایید استاد قرار بگیرد. پس از ابتدا باید با استاد خود در ارتباط باشید تا بتوانید یک موضوع در خور و عالی و جدید انتخاب کنید.

توجه به علاقه مندی

برخی از دانشجویان در انتخاب موضوع، به دلیل آنکه تازه اول راه هستند، به علاقه شخصی خود اهمیتی نمی دهند. چرا که با خود می گویند همین که یک موضوع تازه و جدید پیدا کنم کافی است. ولی این کاملا غلط می باشد. چرا که نوشتن پایان نامه طولانی و نیازمند وقت و حوصله زیادی است. بنابراین اگر به سراغ موضوعی بروید که به آن علاقه ندارید، از نوشتن پایان نامه زود دلزده شده و خسته و بی حوصله می شوید.

مطالعات زیاد و گسترده

یکی از روش های مهم بعد از داشتن علاقه، داشتن مطالعات زیاد و گسترده می باشد. پس در این مرحله باید کتاب ها، سایت ها، مقالات و مطالب زیادی را بخوانید و دنبال کنید. حتی باید به سراغ سایت های خارجی بروید. در این صورت است که می توانید بهترین و جدیدترین موضوع را انتخاب کنید که از بار علمی بالایی برخوردار باشد.

استفاده از محدودیت ها

از آنجایی که هر رشته و گرایش تحصیلی دارای ویژگی های مخصوص به خودش می باشد، باید بتوانید در انتخاب موضوع رساله دکتری مدیریت تولید و عملیات محدودیت های خاصی را برای خود در نظر بگیرید. به این صورت برای این کار باید برنامه ریزی و زمانبندی دقیقی داشته باشید تا بتوانید رساله خود را به موقع به دانشگاه تحویل دهید.

ویژگی های استاندارد

برای آنکه بتوان موضوع انتخاب شده را تضمین کرد، باید این موضوع دارای ویژگی های استاندارد شده ای باشد. به این منظور که موضوع باید ارزشمند و مفید باشد و بتواند در دسته موضوعات با ارزش بالا محسوب شود. در واقع موضوع باید کاربردی و منطقی و سودمند باشد.

تصمیم گیری

در این مرحله باید تصمیم بگیرید که کدام موضوع بر اساس مطالعات انجام شده بهتر است. بنابراین باید موضوعات بی ارزش را از لیست خود حذف کنید.

تعیین کردن یک مسیر پژوهش صحیح

بلافاصله بعد از آنکه بر سر انتخاب موضوع با استاد خود به تفاهم رسیدید، باید یک مسیر درست را برای تحقیق خود انتخاب کرده و با استفاده از روش های تحقیق صحیح آن را دنبال کنید. در این بخش باید همه چیز به صورت دقیق شرح داده شود.

ایجاد محدودیت در دامنه تحقیق

در درجه آخر باید برای نظم داشتن نوشته خود، تحقیقات خود را به مطالعات خاصی محدود کنید و تنها به آماده کردن  فهرست پرسش و فرضیه در آن محدوده بپردازید.

کلام آخر

انتخاب کردن یک موضوع مناسب برای رشته مدیریت تولید و عملیات در رساله، کار دشواری است که می توانید با مشاوره استاد راهنما آن را ساده پشت سر بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «انتخاب موضوع رساله دکتری مدیریت تولید و عملیات»

 1. محمد رضا مشری

  من برای خودم و یکی از دوستانم پایان نامه میخوام البته دوستان دیگری هم هستن آدرس سایت شمارو هم از سایت کی خوبه برداشتم گفتم بگم شاید تخفیفی شامل حال ما شد 🙂
  دوستان دیگر هم 7 نفر هستن اما 100% نیست ولی ما دو نفر 100% هستیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید