نوشتن و انجام پایان نامه ارشد رشته مدیریت تحقیق در عملیات ❤️

همه آنچه که باید از رشته مدیریت گرایش تحقیق در عملیات و نوشتن پایان نامه آن بدانید!

یکی از انواع گرایش هایی که برای رشته مدیریت صنعتی وجود دارد، رشته تحقیق در عملیات می باشد. دانشجویانی که در این رشته فعالیت دارند، برای به پایان رساندن سال تحصیلی خود نیازمند پشت سر گذاشتن پایان نامه می باشند. بنابراین باید به اصول مهم در نگارش پایان نامه توجه کنید. در ادامه با ما با ترکیب و قالب بندی صحیح انجام موفق پایان نامه ارشد تحقیق در عملیات همراه باشید.

هدف از گرایش رشته تحقیق در عملیات چیست؟

یکی از رشته های پرطرفدار که دارای بازار کار ایده آلی می باشد، رشته تحقیق در عملیات است. این رشته با هدف های گوناگونی ابداع شد که می توان به آموزش نیروی انسانی متخصص در آن اشاره کرد که کارخانه ها، موسسه ها و شرکت های دولتی و خصوصی به آن نیاز دارند. فردی که در این رشته تحصیل می کند، باید بتواند به مفاهیم و مباحث مدیریتی و صنعتی علاقه مند باشد. چرا که این عامل بسیار حائز اهمیت است. همچنین باید بتواند از قدرت، توان درک، تجزیه و تحلیل و حل مشکلات مدیریتی بهره مند باشد. این فرد باید به کسب مهارت های علمی و تخصصی نیز بپردازد.

بنابراین افرادی که در این رشته فعالیت می کنند، دارای آینده شغلی چشم گیری هستند. هدف این گرایش این  است که بتواند آینده شغلی ایده آل و چشم گیری برای فارغ التحصیلان ایجاد کند. به صورتی که آن ها بتوانند در حوزه های مختلف اعم از مدیریت تولید، اداره حفاظت فنی و قسمت کنترل کیفیت کالا مشغول به کار شوند. همچنین این افراد اگر بتوانند با مسائل نظری دانش رشته مدیریت صنعتی آشنا شوند، می توانند در این زمینه به موفقیت بیشتری دست پیدا کنند.

موضوعات پایان نامه ارشد گرایش تحقیق در عملیات

یکی از مهمترین اصولی که باید در آغاز به کار برای نوشتن پایان نامه به آن توجه کنید، انتخاب موضوع می باشد. انتخاب موضوع به سادگی صورت نخواهد گرفت و بسیار پیچیده است. بنابراین باید وقت و زمان زیادی را در این راه صرف کنید. یکی از مهمترین اقداماتی که در انتخاب موضوع باید به آن توجه کنید، مشاوره با استاد مطرح و متخصص در این زمینه می باشد. در این بخش بهتر است با بخشی از موضوعات در رابطه با گرایش تحقیق در عملیات آشنا شوید. ولی لازم به ذکر است که موضوعی که شما در این حیطه انتخاب می کنید، باید خاص و یونیک باشد و تا به حال کسی راجع به آن تحقیقی انجام نداده باشد.

 • ارائه دادن یک الگوریتم ترکیبی بسیار مناسب برای مسئله تولید کارگاهی انعطاف پذیر با قابلیت چند هدفه
 • حل مسائل مربوط به مکان یابی محور پوششی و یا مدل سازی در ظرفیت محدود
 • توسعه بخشیدن به یک روش حل مسئله در برنامه ریزی دو سطحی به کمک به کار بردن الگوریتم های رقابتی استعماری
 • طراحی یک مدل ریاضی مناسب برای مسیریابی حمل و نقل، اعم از حمل و نقل مواد خطرناک در جاده های کشوری
 • نگارش رابطه بین تعهد سازمانی مدیران در واحدهای صنعتی و عملکرد سازمان در بورس اوراق بهادار در استان تهران
 • نگارش کاربرد مهم معادلات دیفرانسیل جبری در مسائل مربوط به کنترل بهینه
 • انتخاب کردن یک تامین کننده مناسب به همراه نقش موثر فاکتورهای دوآل و انتخاب کردن تامین کننده با به کار بردن روش های مناسب DEA/AHP و AR-IDEA و محدود کردن وزن ها
 • ارائه کردن مدل های رتبه بندی شرکت های مذکور و تعیین کردن عوامل تاثیر گذار در رتبه بندی کردن موسسات حمل و نقل باری و شرکت ها
 • بهینه سازی کردن چند هدفه پاراتو به روش های احتمالی
 • ارائه یک برنامه ریزی مناسب نیمه نامتناهی
 • تحلیل کردن یک سازگاری قابل قبول در ماتریس های مقایسه بازه ای و به دست آوردن وزن های مربوط به هر یک از آن ها
 • اصلاح کردن ناسازگاری در هر یک از دستگاه های نامعادلات خطی
 • الگوریتم های ترکیبی جستجوی همسایگی ها با ظرفیت محدود در ابعاد بزرگتر برای مسائل مربوط به مسیریابی وسایل نقلیه
 • استفاده از روش های نقطه درونی برای حل کردن مسائل مکمل خطی به کمک یک تابع هسته ای
 • تخمین زدن کران های پایین برای مسائل مربوط به تخصیص درجه دوم و تعمیم کردن یافته های مربوط به آن
 • بررسی کردن مسائل ترابری چند هدفی
 • نگارش درباره مدل ها و روش های مسیریابی و مکانیکی
 • روش های ناحیه اعتماد برای به کار بردن در مسائل بهینه سازی ناهموار

چگونه یک ارائه دفاعیه خوب از پایان نامه داشته باشیم؟

ارائه پایان نامه یک موضوع پیچیده و حیاتی است که به راحتی و به تنهایی قابل انجام نیست. بنابراین زمانی که قصد دارید برای شروع پایان نامه خود در رشته تحقیق در عملیات قدم بدارید، باید به نکات مهمی در این زمینه توجه کنید. به این منظور، اگر به دنبال جوابی برای سوال این هستید که چگونه می توانیم یک ارائه خوب در پایان نامه خود در روز دفاع داشته باشیم، بهتر است به شما بگوییم که برای داشتن یک ارائه خوب، از اصلی ترین نکات، مراجعه به یک استاد راهنما و مشورت کردن با وی می باشد. به این صورت است که می توانید تا پایان این تحقیق به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. پس اولین نکته در نوشتن پایان نامه، و حاضر بودن در روز دفاع با اعتماد به نفس کامل، استادی است که برای شما دل بسوزاند و تا روز آخر با شما همراه باشد.

مشورت و تعامل با یک استاد راهنما باعث می شود تا بتوانید از مشکلات و موانع در سر راه پایان نامه خود پیشی بگیرید و از بهترین روش ها برای نوشتن تحقیق استفاده کنید. البته این که دانشجو باید در این راه تمرکز، دقت، مهارت، خلاقیت و علم و دانش کافی داشته باشد، اصلا قابل انکار کردن نیست. ولی بهره مندی از این ویژگی ها نیز در بیشتر مواقع بدون کمک استاد می تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود. چرا که دانشجو به نوشتن پایان نامه ارشد آشنایی ندارد و ممکن است در این راه با موانع زیادی روبرو شود. پس بهترین کار مشورت با استاد راهنما، انتخاب موضوع بی نقص، به کار بردن هوش و ذکاوت کافی، زمانبندی درست و دور بودن از مسائل استرس زا و نگران کننده می باشد.

با رعایت همه مسائل می توانید به کمک استاد خود اعتماد به نفس کافی را به دست آورید و سپس یک دفاعیه عالی ارائه دهید. البته لازم به ذکر است که برای داشتن یک دفاعیه عالی، باید بتوانید به روی خط به خط پژوهش خود تسلط کامل داشته باشید. در واقع این تسلط داشتن به روی تحقیق است که باعث به دست آمدن اعتماد به نفس می شود. به صورتی که باید خودتان را در مقابل سوالات احتمالی اعضا و استادان آماده کنید تا بتوانید پاسخ منطقی و صحیحی برای آن ها پیدا کنید. دقت، تمرکز، تسلط و آرامش و خونسردی شما که همه و همه از مشورت با یک استاد راهنما به دست می آیند، می توانند یک دفاعیه عالی در انجام موفق پایان نامه ارشد تحقیق در عملیات برای شما به همراه داشته باشند.

ترکیب و قالب بندی صحیح در انجام موفق پایان نامه ارشد تحقیق در عملیات

زمانی که برای نوشتن پایان نامه مشغول به کار می شوید، بهتر است بدانید که قالب کلی و ترکیب پایان نامه شما باید به صورت موارد ذکر شده در زیر باشند. به این صورت می توانید به یک نظم و هماهنگی عالی در انجام موفق پایان نامه ارشد تحقیق در عملیات دست پیدا کنید. این قواعد در ترکیب و قالب بندی صحیح پایان نامه به شرح زیر می باشند:

 1. توجه به طراحی جلد پایان نامه
 2. سفید گذاشتن یک صفحه بدون هیچ گونه نوشتاری
 3. صفحه به نام خدا
 4. نوشتن عنوان در یک صفحه به زبان فارسی
 5. نوشتن اظهارنامه به صورتی که دانشجو باید تایید کند که همه مطالب جدید و به روز و فاقد کپی می باشند.
 6. صفحه حق چاپ و تکثیر و مالکیت که به معنای قانون کپی رایت و حق مولف می باشد.
 7. صفحه ای که به تقدیم، سپاسگزاری یا تشکر اختصاص داده می شود.
 8. به کار بردن چکیده و کلمات کلیدی
 9. به کار بردن علائم، نشانه و اختصارات
 • فهرست مطالب
 • فهرست مربوط به نمودارها، جداول، عکس، نقشه و فرمول
 • متن اصلی پایان نامه که شامل 5 فصل اصلی می باشد. این 5 فصل شامل مقدمه، پیشینه تحقیق، مواد و روش، نتایج، بحث و پیشنهادات و در نهایت فهرست منابع می باشند.
 • پیوست ها که شامل آیین نامه و دستورالعمل، پرسشنامه و فایل های پایان نامه می باشد.
 • اظهار نامه که باید به زبان انگلیسی توسط دانشجو در این بخش بیان شود.
 • در نهایت چکیده و کلمات کلیدی که باید به زبان انگلیسی توسط دانشجو در این صفحه نوشته شوند.

با رعایت تمام اصول و قالب بندی های ذکر شده، می توانید به انجام موفق پایان نامه ارشد تحقیق در عملیات دست پیدا کنید و شاهد پیشرفت خود باشید. توجه داشته باشید که نتیجه موفق پایان نامه، آینده ساز شما می باشد. پس بهتر است که تا حد زیادی برای آن وقت صرف کنید.

کلام آخر

در انجام پایان نامه به روی مشورت با یک استاد ماهر بسیار تاکید می شود. چرا که نوشتن پایان نامه بسیار پیچیده است و دانشجو به تنهایی قادر به انجام آن نیست و تنها به کمک یک استاد از عهده آن بر می آید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید