انجام پایان نامه کارشناسی ارشد 0 تا 100 + مشاوره رایگان ❤️

انجام پایان نامه ارشد

مراحلی که یک دانشجو باید برای انجام پروژه خودش در مقطع کارشناسی ارشد یاد بگیرد، مراحلی هستند که در یک چارت مشخص گنجانده می‌شوند. این مراحل به ترتیب، انتخاب موضوع پایان نامه، نوشتن پروپوزال و نوشتن پایان نامه نهایی را شامل می‌شود. در ابتدا برای انتخاب موضوع پایان نامه، دانشجو باید بداند چه موضوعاتی را انتخاب کند؟؛ علاقمندی وی کدام است؟؛ مشکلات جامعه چیست؟؛ آیا می‌خواهد در یک پروژه خیلی سنگین و خیلی جدید که در انتها به مقالات خیلی خوب منجر می‌شود شرکت کند یا این که می‌خواهد فقط پایان نامه را با یک موضوع متوسط بگذراند که تکراری نباشد و مبانی بیس داشته باشد. مبانی نظری مبانی بیسی خواهد داشت و طبق آن، الگو پیاده سازی می‌شود و پایان نامه را می‌نویسد و در انتها دفاع خواهد کرد.

در ابتدا دانشجو برای انتخاب موضوع، حتماً باید همکاری استاد راهنما را داشته باشد و بتواند با استاد راهنما تشریک مساعی کند؛ زیرا استاد راهنما به واسطه تجربه زیادی که دارد می‌تواند راهنمایی‌های خوبی ارائه دهد و می‌تواند دانشجو را در انتخاب موضوعی که بتواند به یک دفاع خیلی خوب برای پایان نامه کارشناسی ارشد ختم شود، راهنمایی کند.

بخش بعدی نوشتن پروپوزال است. استاد راهنما این جا هم می‌تواند کمک بسیاری انجام دهد. در پروپوزال باید همه جنبه‌ها شامل بیان مسئله، اهمیت ضرورت مسئله، اهداف، فرضیه‌ها، روش کار، مدل تحقیق، همه باید به خوبی نوشته و مشخص شود که در انجام پایان نامه، دانشجو به مشکل نخورد و بتواند مقطع کارشناسی ارشد را به راحتی بگذراند. در مقطع کارشناسی ارشد، مقالات حتماً نباید علمی- پژوهشی باشد ولی به هر حال باید مقاله در ژورنال معتبر داده شود تا یکی دو نمره‌ای که دانشگاه برای مقاله تعیین می‌کند را دریافت کرده و بتواند با نمره عالی دفاع خود را انجام دهد.

مشاوره پایان نامه کارشناسی ارشد

مشاوره باید در جهت یادگیری دانشجو باشد. یعنی دانشجو وقتی از مؤسسه‌ای برای انجام پایان نامه مشاوره می‌گیرد، باید مراحل مختلف را یاد بگیرد که چگونه آنالیز صورت گرفته یا چگونه بررسی پیشینه انجام شده است. مطالعات از کدام سایت‌ها درآمده و مقالات به چه ترتیب دست چین شده و مبانی نظری از داخل آن استخراج گردیده است.

رفرنس نویسی چگونه بوده، تحلیل‌ها چگونه بوده و در نهایت چه طور به نتیجه گیری رسیدیم. این‌ها موضوعاتی است که بعداً از وی سئوال می‌کنند. جامعه آماری چه طور بوده، نمونه گیری چگونه بوده، روش نمونه‌گیری و ابزارها و روایی و پایایی آن‌ها که در فصل سوم نوشته می‌شود، این مواردی است که توسط داورها در جلسه دفاع پایان نامه از دانشجو پرسیده می‌شود و دانشجو حتماً باید این‌ها را یاد بگیرد و توضیح دهد.

مطلب بعدی این که تمام پرسشنامه‌ها یا اگر مصاحبه‌هایی که انجام می‌شود باید یک نسخه از پروتکل آن‌ها و همچنین یک نسخه از پرسشنامه چه استاندارد باشد یا محقق ساخته را، در بخش ضمائم در انتهای پایان نامه قرار دهد. توضیحات مربوط به پرسشنامه به همراه روایی و پایایی و اعدادی که به دست می‌آورد، در فصل سوم قرار می‌گیرد ولی خودِ پرسشنامه در بخش ضمائم خواهد بود. تمام رفرنس‌هایی که در متن پایان نامه استفاده می‌شوند، در انتها در بخش منابع نوشته می‌شوند. دانشجو در این زمینه می‌تواند از اپلیکیشن‌ها یا برنامه‌های رفرنس نویسی استفاده کند.

نکته مهم دیگر فهرست ابتدای پایان نامه خواهد بود. عناوین باید بر طبق شماره صفحاتی که هستند کاملاً در یک نگاه قابل مشاهده و مشخص شوند. فهرست نمودارها، جداول و اشکال به صورت جداگانه برای پایان نامه زده شود.

زمان بندی انجام پایان نامه ارشد

دانشجو باید دقت کند وقتی با مؤسسه‌ای قرار داد می‌بندد، زمان بندی بسیار مهم است. یعنی باید deadline و انتهای کار را مشخص کند که در این تاریخ می‌خواهد پایان نامه آماده باشد، مشاوره بگیرد و کارها را ردیف کند و حتماً باید قسمت به قسمت با استاد راهنمای خودش ملاقات داشته باشد تا استاد راهنما ضعف‌ها، اصلاحات و کاستی‌ها را مشخص ‌کند و دانشجو کاملاً بتواند در این زمینه اشکالات را برطرف نماید؛ که بعداً داورهایی که در دفاع پایان نامه هستند کمتر به پایان نامه دانشجو گیر دهند و سعی می‌کنند نمره بهتری به او بدهند. چون قبلاً یک بار این اصلاحات توسط استاد راهنما گرفته شده و دانشجو آن‌ها را رفع کرده است.

در فصل دو کارشناسی ارشد، دانشجو حتماً باید از منابع جدید استفاده کند. سعی کند مقالات به روز را پیدا کند، سایت‌های معتبری هستند که در این زمینه از ساینس دایرکت یا سایت‌های دیگر می‌تواند استفاده کند. با توجه به کلمات کلیدی که دارد نسبت به search آن‌ها اقدام کند که معمولاً در هر پایان نامه کارشناسی ارشد، دو یا سه کلمه کلیدی است که می‌توان نسبت به آن‌ها جستجو را انجام داد. در بسیاری از موارد فصل دوم را به صورت فراترکیب می‌نویسند که یک مرور سازمان یافته است و در آن‌جا باید تعداد مقالات، تعداد حذف شده‌ها و… با ذکر علت مشخص گردد و همه مقالات به درستی خوانده شود.

تکراری نبودن موضوع پایان نامه ارشد

در خیلی از رشته‌ها در ایران که برای کارشناسی ارشد کار می‌کنند، مانند مدیریت، روانشناسی، حسابداری، علوم تربیتی و گرایش‌های مختلف آن‌ها، خیلی از موضوعات می‌تواند به صورت مشابه انتخاب شود. حتماً باید موضوعی که انتخاب می‌شود، عدم تکرار آن توسط دانشجو از سایت ایرانداک گرفته شود و بعد از این که موضوع با استاد راهنما نهایی شد، حتماً در همان ایرانداک، ثبت موضوع به نام دانشجو انجام شود.

موضوع دیگری که جدیداً اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است، این است که باید از سرقت ادبی و علمی در نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد جلوگیری کرد و نگارش یک پایان نامه حتماً باید به صورت جدید باشد و جوری باشد که بعداً که از سایت ایرانداک کپی در می‌آید، درصد کپی آن بالا نباشد تا اساتید بتوانند بپذیرند و دانشجو بتواند از پایان نامه‌اش به راحتی دفاع کند.

تحلیل آماری پایان نامه

در بخش تحلیل آماری، خیلی از دانشجویان از آنالیزور مشاوره‌های آماری استفاده می‌کنند که کار خوبی هست و به شرطی که دانشجو بتواند آن آنالیزها را یاد بگیرد، حتی نرم افزارش را یاد بگیرد، نحوه وارد کردن داده‌ها، چگونگی آنالیز، خروجی که به دست می‌آید. جداولی که کشیده می‌شود برای هر جدول باید توضیحات کامل داده شود.

هدف از آنالیز اصلاً این است که به سئوالات پژوهشی پایان نامه پاسخ داده شود. یعنی تمامی این ابزارها، آنالیزها برای این است که فقط به سئوالات جواب دهیم و نباید به سمت و سوی دیگری برود و هر سئوال باید در فصل چهارم مشخص شود در آنالیز که از کدام آزمون استفاده شده است و چرا. چرایی آن بیشتر در فصل سوم می‌آید و این که به چه جوابی رسیده است و جواب آن کاملاً مشخص باشد تا بتواند در فصل پنجم بحث و پیشنهادات لازم را در این زمینه، دانشجو انجام دهد.

اگر از مشاوره‌ای استفاده می‌شود، از مؤسساتی که می‌توانند بهترین مشاوره و مشاوران باشند برای دانشجو در زمینه انجام و نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد، حتماً باید پشتیبانی در تمام مراحل باشد، به سئوالات دانشجو جواب داده شود. ابهامات برطرف شود تا این که دانشجو به صورت کاملاً آگاه در سر جلسه دفاع حاضر شود و بتواند خیلی خوب از پایان نامه خودش دفاع کند و جواب داورها را هم بدهد و آن‌ها را قانع کند.

دسترسی آسان به مشاور و راهنمای موسسه انجام پایان نامه ارشد

همان طور که گفته شد، مشاوران باید با صورت مرحله به مرحله در همه مراحل انجام باشند و بتوانند به تجربه دانشجو اضافه کنند و همچنین لازم باشد، جلسات آموزشی باید برای دانشجو گذاشته شود. ارتباطاتی که بین مؤسسه مشاوره دهنده و دانشجو هست باید به صورت سریع و آسان باشد. دانشجو در هر زمان بتواند دسترسی به مؤسسه داشته باشد تا بتواند از پشتیبانی و خدمات آن‌ها استفاده کند و در صورت لزوم اصلاحاتی که استاد راهنما برای پایان نامه‌اش فرستاده است را به مؤسسه برگشت دهد تا بتواند با کمک آن‌ها اصلاحات را رفع کند و همچنین اگر هزینه‌ای در این جا داده می‌شود، باید به صورت مرحله‌ای و با تحلیل کارها باشد.

سخن پایانی این که انجام پایان نامه کارشناسی ارشد فراتر از یک نمره گرفتن است و می‌تواند به دانشجو در رفتن به مراحل بالاتر کمک کند. پایان نامه‌هایی که خیلی خوب باشد و داده‌های جدید داشته باشد و از آن مقالات خیلی خوب درآمده باشد و نمرات عالی گرفته باشد؛ بعدها در مصاحبه دکتری از آن سئوال خواهد شد و داشتن آن مقالات و رزومه پژوهشی می‌تواند بسیار به دانشجویانی که در مرحله دکتری قبول شده‌اند کمک کند و برای آن‌ها مؤثر باشد.

بنابراین به تمام دانشجویان توصیه می‌شود که پایان نامه را جدی بگیرند و در تمام مراحل آن کار کنند. برای انتخاب موضوع و نوشتن پروپوزال و نوشتن پایان نامه وقت بگذارند تا یک پایان نامه خیلی خوب در بیاید و به عنوان یک یادگاری خیلی خوب برای دانشجو در این مقطع ماندگار باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
پیمایش به بالا
به بالا بروید