استخراج مقاله از پایان نامه دکتری مدیریت

چگونه برای پایان نامه دکتری مدیریت مقاله انجام دهیم؟

از جمله سوالات اصلی دانشجویان دکتری رشته مدیریت و یا سایر رشته ها، بعد از تکمیل پایان نامه خود می توان به این اشاره کرد که چگونه برای پایان نامه دکتری مدیریت مقاله انجام دهیم؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی پاسخ این پرسش بپردازیم. اگر شما نیز قصد تبدیل پایان نامه دکتری مدیریت خود به مقاله را دارید، پیشنهاد می شود به ادامه مطلب توجه فرمایید.

اهمیت تبدیل رساله به مقاله

یش از پاسخ دادن به سوال چگونه برای پایان نامه دکتری مدیریت مقاله انجام دهیم؟ لازم است به سوال چرا برای پایان نامه دکتری مدیریت مقاله انجام دهیم؟ پاسخ دهیم. انجام مقاله از پایان نامه دکتری مدیریت با نام استخراج مقاله نیز شناخته می شود. همان طور که در جریان می باشید انجام پایان نامه امری زمان بر بوده و نیاز به زحمت فراوانی دارد. با این تعابیر می توان این زحمات را با مبدل ساختن رساله به پایان نامه جاودان ساخت. به طور معمول مجلات جهت پذیرش و چاپ مقاله، تنها فرمت مشخصی را قبول می کنند و به همین جهت نمی توان رساله را مستقیما به مجله فرستاد. از این نظر استخراج مقاله از پایان نامه برای دانشجویان اهمیت دارد.

استخراج مقاله از پایان نامه دکتری

یکی از عمده مسائلی که دانشجویان دکتری با آن روبرو هستند استخراج مقاله از پایان نامه دکتری آن هاهست. استخراج مقاله از پایان نامه دکتری تنها به معنای کپی کردن متن پایان نامه و پیست نمودن آن در قالب مقاله نیست.  بلکه ضروری است تغییراتی نیز در آن انجام گیرد.

پایان نامه دکتری را بسته به سوالات اصلی و پژوهش هایی که در آن مطرح است می توان به حداقل۲ و حداکثر۴ مقاله تبدیل کرد. جهت تبدیل پایان نامه دکتری مدیریت به مقاله لازم است در وهله ی نخست با تفاوت های مقاله و پایان نامه آشنا باشید. آشنایی با این تفاوت ها باعث راهنمایی و هدایت شما در کاهش این تفاوت ها و مبدل ساختن رساله مدیریت دکتری خود به فرمت مقاله کی شود. پس در ادامه مطلب نخست به بررسی تفاوت های مقاله و رساله دکتری مدیریت خواهیم پرداخت.

تفاوت های رساله و مقاله

علی رغم این که رساله و مقاله هر دو حاصل پژوهش علمی می باشند اما دارای اندک تفاوت هایی باهم هستند که از جمله ی آن ها می توان به تفاوت در حجم اشاره نمود. حجم مقاله نسبت به پایان نامه کم تر است و بعضا می توان از رساله بیش از یک مقاله نیز استخراج نمود. این تفاوت حجم به سبب تفاوت در موضوع است. پایان نامه دکتری دارای موضوعی وسیع تر و جامع تر از موضوع یک مقاله است. به دلیل همین وسیع تر بودن موضوع، می توان در آن از انواع شیوه های مختلف تحقیق استفاده نمود اما در مقاله نویسنده مجبور به استفاده از یک روش و یا نهایت تلفیقی از روش ها جهت تحقیق خود می شود. افزون بر این وجود محدودیت در اهداف و کمتر بودن تعداد منابع نیز از جمله عواملی اند که به سبب کمتر بودن حجم مقاله جزو تفاوت های آن دو به شمار می روند. در در پایان نامه دکتری بر خلاف مقاله بدیع بودن موضوع و هم چنین نگارش از اهمیت ویژه برخوردار است.
همان طور که مسلم است بخش های مختلف پایان نامه دکتری با مقاله متفاوت است به همین جهت بررسی تفاوت های هر بخش و نحوه ی تبدیل مرحله به مرحله ی هر بخش از پایان نامه به مقاله امری موثر در استخراج مقاله است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

عنوان

همان طور که موضوع یا عنوان در پایان نامه دکتری مدیریت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، در مقاله نیز مهمترین قسمت می باشد که در واقع نمایش دهنده ی مقاله بود است. در واقع نخستین قسمتی که مخاطبان مقاله با آن مواجه می شوند، موضوع است و به همین جهت باید توانایی لازم برای جذب آن ها را داشته باشد. لزومی بر یکسان بودن موضوع مقاله با رساله نیست میزان استخراج موضوع مقاله از پایان نامه می تواند حداکثر ۴ تا باشد اما در کل این تعداد به پایان نامه و پژوهش های صورت گرفته در آن بستگی دارد.

چکیده

نخستین قسمتی که بعد از عنوان نظر مخاطب مقاله را جلب می کند، چکیده است که از این رو اهمیت آن نیز هویدا می شود. چکیده همان طور که از نامش مشخص است، عصاره ای از نوشته ی شماست، پس مخاطب باید بعد از خواندن این قسمت به محتوای کلی مقاله ی شما پی ببرد. با توجه به این که پایان نامه ی شما قرار است به حداقل دو مقاله تبدیل شود، مسلم است که نمی توانید چکیده را به همان صورت کپی پیست کنید و لازم است تغییراتی را در آن ایجاد نمایید. مهم ترین تغییری که لازم است در آن داشته باشید مجزا ساختن آن می باشد. قطعا با مجزا شدن پژوهش های شما و تبدیل هر یک به مقاله، لازم است چکیده نیز مجزا گردد. با وجود بخش هایی چون توضیح اهمیت و لزوم تحقیق و هم چنین ابزارها و روش های تحقیق لزوم تغییر یافتن چکیده مشخص می شود.  به طور معمول چکیده مقاله از  پایان­ نامه دکتری کوتاه‌­تر است و محدودیت کلمه از ۲۵۰ الی ۳۰۰ در آن وجود دارد. نکته ی دیگر در استخراج چکیده ی مقاله توجه به زمان جمله ­های چکیده است که لازم به صورت ماضی یا ماضی بعید باشد. در آخرین مرحله نیز لازم است به دستورالعمل هایی که مجله ای که قرار است مقاله در آن چاپ شود توجه نمایید و چکیده را مطابق با اصول آن ها نگارش کنید.

 

مقدمه

برای تبدیل مقدمه پایان نامه دکتری مدیریت به مقدمه ی مقاله لازم است ابتدا بخش های مختلف مقدمه را بررسی کنیم. شروع مقدمه به طور معمول با بیان مسئله ای است که مورد نظر نویسنده است. در ادامه ی مقدمه نیز به توضیح مسئله پرداخته می شود. پیشینه ی پژوهش و ضرورت انجام آن نیز در قسمت های بعدی مقدمه آورده می شود. برای نگارش هر یک از این قسمت ها می توانید به فصول مختلف رساله مراجعه کنید.
مقدمه­‌ ی مقاله نیز لازم است مانند چکیده مختصر و در حد یک و نیم تا دو صفحه باشد.

روش شناسی

جهت تنظیم بخش روش شناسی مقاله می توانید به قسمت متدلوژی پایان نامه دکتری خود مراجعه کنید. البته در این بخش هم مانند بخش های پیشین لازم است توجه داشته باشید که مقاله ی شکا بیانگر کدام پژوهش شماست و مطابق با آن پیش بروید و از بررسی همه ی پژوهش ها و صحبت در رابطه با همه ی آن ها بپرهیزید. در بخش روش شناسی لازم است نخست به مشخص کردن داده های پژوهش پرداخته و در قدم بعدی به بیان ابزارها و آزمایش های انجام شده روی آن بپردازید.
یافته ها در فصل چهارم پایان نامه به صورت مفصل به بررسی نتایج و یافته های پژوهش ها پرداخته می شود و جهت استخراج آن برای مقاله لازم است نخست نتایج هر پژوهش مجزا شده و مطابق یا موضوع مقاله در آن به صورت خلاصه اما مفید نوشته شود.

بحث و نتیجه گیری

آخرین قسمت مقاله بحث و نتیجه گیری بوده و حائز اهمیت بسیار بالایی می شود. استخراج این قسمت نیز از فصل پایانی رساله انجام می گیرد. در این قسمت لازم است نویسنده افزون بر بیان ایده ها و نظریات خود در راستای پژوهش، نتیجه گیری کلی نیز به عنوان حسن ختام در مقاله ی خود بیاورند. نتیجه باید واضح و مشخص باشد و مطابق با فرضیات نخستین پژوهش باشد.  نکته ی حائز اهمیت در استخراج این قسمت تطابق موضوع پژوهش و فرضیات با نتیجه های گرفته شده می باشد.  با این اوصاف مسلما کپی کردن عینی نتایج پایان نامه دکتری در این قسمت موجب عدم انسجام مطالب و سردرگم شدن خواننده  می شود.

منابع

دو نکته ی مهم در قسمت استخراج منابع مقاله از پایان نامه دکتری مدیریت وجود دارند که با دقت به آن ها می توان به سادگی منابع مقاله را مشخص کرد.
نکته ی اول توجه به شیوه ی رفرنس دهی می باشد که مورد قبول مجله است. و نکته ی دوم توجه به مطالب حذف شده در مقاله است. بعضی متونی که داخل پایان نامه آورده شده است، مقاله استفاده نمی شود و بدیهی است که نیازی به آوردن آن ها در مقاله نیست. با این اوصاف قسمت منابع مقاله نسبت به پایان نامه مختصر تر می باشد.

بهبود کیفیت مقاله استخراج شده از رساله

جهت بهبود کیفیت مقاله ی استخراج شده از رساله لازم است به نکاتی توجه کنید که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

توجه به مختصر نویسی در مقاله به جهت محدودیت در تعداد کلمات

با علم بر این موضوع که در قسمت های مختلف مقاله از جمله چکیده و مقدمه محدودیت در تعداد کلمات وجود دارد، لازم است مطالب موجود در پایان نامه ی دکتری را به خلاصه ترین شکل ممکن نگارش نمود. البته لازم به ذکر است که خلاصه نمودن نباید موجب عدم بیان نکات کلیدی و اصلی در مقاله شود. چرا که کیفیت مقاله ی شما به اختصار در عین مفید بودن مطالب  بستگی دارد.

به روز بودن عناوین و مطالب

از جمله دیگر مواردی که تاثیر مستقیم و زیادی بر کیفیت مقاله ی شما می گذارند،  به روز بودن عنوان مقاله و مطالب شماست.  ممکن است پایان نامه ی دکتری شما مربوط به سال های قبل بوده و قدیمی شده باشد،  در این صورت لازم است همزمان با استخراج مقاله تا جای ممکن مطالب خود را به روز کنید.

توجه به دستورالعمل های مجله

هر مجله ای دارای دستورالعمل ها و قوانین نگارشی مربوط به خود می باشد که برای چاپ مقاله ی خود در آن ضروری است تا مطابق با این دستورالعمل ها پیش بروید. از جمله ملاک های سنجش میزان کیفیت مقاله در هر مجله میزان مطابقت آن با دستورالعمل های مجلات می باشد. نکته ی دیگر،  مطالعه ی نمونه مقاله هایی است که قبلا در مجله ی مورد نظر شما چاپ شده است.  آشنایی با شیوه ی نگارش این مقالات به شما در استخراج مقاله ی با کیفیت از پایان نامه دکتری کمک می کند.

منسجم بودن مقاله

با توجه به این امر که استخراج مقاله به صورت قسمت به قسمت انجام می شود،  ممکن است پس از پایان استخراج،  مقاله ی شما انسجام و پیوستگی لازم را دارا نباشد و مطالب به صورت پراکنده  در آن قرار گرفته باشند.  در این صورت لازم است مقاله دوباره توسط نویسنده و یا افراد دیگر مطالعه شده و به صورت منسجم تر نگارش شود.  با مطالعه ی دوباره می توان در صورت امکان مطالب را به صورت خلاصه تر نیز نگارش نمود.

مشاوره با متخصصین

گرفتن مشورت و راهنمایی جزو رازهای کلیدی و اصلی موفقیت در هر کاری است که استخراج مقاله از پایان نامه دکتری مدیریت نیز از آن مستثنی نیست.  استفاده از نظریات و تجربیات متخصصین و یا افرادی که قبلا موفق به استخراج مقاله از پایان نامه ی خود شده اند،  می تواند تا میزان زیادی در ارتقا کیفیت مقاله ی شما تاثیر داشته باشد.  افزون بر تاثیر گذار بودن مشاوره در کیفیت،  این امر در عدم اتلاف وقت شما نیز تاثیر گذار است.  چرا که متخصصین و افرادی که قبلا موفق به استخراج مقاله از پایان نامه خود شده اند با موانع و مشکلاتی که در طی استخراج مقاله بر سر راه شما قرار می گیرند،  مواجه شده اند و می توانند تجربیات خود را با شما در اشتراک بگذارند.

جمع بندی

چاپ پایان نامه دکتری مدیریت در برخی از مجلات و سایت ها با همان فرمت پایان نامه ممکن نیست و لازم است به مقاله تبدیل شود.  تبدیل پایان نامه دکتری مدیریت به مقاله به معنای کپی کردن مطالب در فرمت مقاله نیست بلکه نیاز به تغییراتی در متن و عنوان نیز می باشد. مقاله دارای قسمت های مختلف است که به جهت استخراج هر کدام از آن ها لازم است به قسمت های مختلف پایان نامه مراجعه کرده و مطابق با دستورالعمل ها به استخراج و بازنویسی آن بپردازید.  حتی عنوان پایان نامه دکتری نیز نیاز به تغییر و بازنویسی دارد تا برای استفاده در عنوان مقاله مناسب شود.  خلاصه نویسی در استخراج مقاله از پایان نامه دکتری مدیریت از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که در تعداد کلمات مقاله محدودیت وجود دارد.

 

5/5 - (1 امتیاز)
پیمایش به بالا
به بالا بروید