نکات کلیدی انجام پایان نامه ارشد مدیریت بازرگانی ✔️

یکی از مهمترین مراحل پایانی که در آخر دوره تحصیلی انجام می شود، پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت بازرگانی می باشد که باید با یک کیفیت ایده آل انجام شوند. در واقع پایان نامه نشان دهنده اندوخته های علمی و سطح دانش و قدرت تحلیل و تحقیق یک دانشجو می باشد که نیاز به پشتکار و تجربه علمی دارد. بهتر است که برای انجام موفق پایان نامه ارشد مدیریت بازرگانی از تجارب استادان و مشاوران متخصص نیز بهره مند شوید.

منظور از رشته مدیریت بازرگانی چیست؟

رشته مدیریت بازرگانی یکی از قدیمی ترین گرایش های مدیریت می باشد که ابتدا با عقد قرارداد بین دانشگاه تهران و دانشگاه کالیفرنیا شکل گرفت. این رشته در اصل به دنبال ارائه یک نگرش برای جامعه دانشجویان است که همانطور که از نام آن پیداست، برای امور بازرگانی می باشد. این رشته همچنین به دنبال آموزش چگونگی کنترل سود، هزینه، سرمایه و داشتن یک استفاده بهینه از امکانات است. در واقع وظیفه مهمی که دانشجویان در این رشته به عهده دارند، وظایف اساسی در زمینه سازمان های بازرگانی، جمع آوری و تجربه و تحلیل اطلاعات، ارزیابی و تصمیم گیری و اجرا و در نهایت مدیریت شرکت های بازرگانی می باشد.

این رشته با توجه به سختی که دارد، همچنان در بین مردم پرطرفدار است؛ چرا که برای داشتن یک ارتباط صحیح و تصمیم گیری درست، تمام شرکت های بازرگانی به بهترین مدیران بازرگانی نیازمند هستند. در واقع بهتر است بدانید که هدف اصلی از تشکیل یک دوره آموزشی قوی از مدیریت بازرگانی، آموزش نیروی انسانی متخصص در تمامی زمینه های سازمان ها و اداره جات، موسسات و شرکت های دولتی و خصوصی می باشد. در این رابطه موضوعات زیادی در پایان نامه به کار برده می شوند که بهتر است برای انجام موفق پایان نامه ارشد مدیریت بازرگانی با آن ها آشنا شوید.

موضوعات پایان نامه رشته مدیریت بازرگانی

از جمله مهمترین موضوعاتی که برای انجام پایان نامه این رشته به کار برده می شوند، می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 • طراحی کردن یک مدل هوشمند از الگوریتم های ترکیبی برای پیش بینی فرار مالیاتی و تشخیص
 • اولویت بندی و ارزیابی آیتم های تاثیرگذار در مدیریت ادعا با استفاده از روش های تصمیم گیری چند معیاره در قراردادهای عمرانی
 • ارزیابی کردن رفتارهای مصرف کننده و تاثیر بازاریابی سبز در نگرش به کمک روش های تصمیم گیری چند معیاری فازی
 • تحلیل کردن تطبیقی برای خوشه بندی نیازهای مشتری به روش های داده کاوی در خانه کیفیت
 • موضوع مدل های کسب و کار موجود در بلاک چین
 • ارائه کردن یک چارچوب برای شرح دادن این موضوع که پیاده سازی و استقرار مدیریت برنامه در کسب و کار به چه صورت است.
 • ارائه کردن یک مدل عالی بازاریابی برای دیجیتال در صادرات
 • ارزیابی کردن عملکرد صنایع خلاق دستی
 • استفاده از فرآیند تحلیل سلسله مراتبی فازی برای شناسایی و اولویت بندی شاخص های موثر در بازاریابی گردشگری کشاورزی
 • تاثیرات به کارگیری مدل استیج گیت در SME های صنعتی، برای حمایت کردن از تولید با کیفیت داخلی
 • بررسی کردن تاثیر استراتژی های تخفیف در یک هتل با توجه به احساس و نوع رفتار و کردار انواع مصرف کنندگان
 • تاکید به ارزش ویژه نوع برند مادر و برند شعبه برای ارائه یک مدل عالی در بررسی تاثیر آمیخته بازاریابی خدمات بیمه با توجه به رضایت مشتری
 • موضوع روش های مهندسی مالی که شامل یک استراتژی مقابله با رکورد اقتصادی می باشد.
 • رویکرد داده کاوی که ناشی از موضوع ارتباط توسعه محصول نوآور با دانش رقیب می باشد.
 • طراحی کردن استراتژی بازاریابی دیجیتال با توجه به هک رشد در استارت آپ های ارائه دهنده خدمات آنلاین

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

به صورت کلی برای آن که بتوانید با دقت زیادی به انجام موفق پایان نامه ارشد مدیریت بازرگانی بپردازید، باید مراحل ذکر شده در زیر را به صورت جزء به جزء مورد توجه قرار دهید و با توجه به آن ها گام بردارید. این مراحل به صورت موارد ذکر شده در زیر است:

1.    انتخاب بهترین موضوع

مرحله اول انتخاب کردن یک موضوع برای پایان نامه می باشد که بسیار حائز اهمیت است. در این مرحله دانشجو بهتر است که ابتدا موضوعات پیشین را با دقت و حوصله زیاد مورد بررسی قرار دهد. به این صورت می تواند با توجه به علاقه و توانمندی که از آن بهره مند است، موضوع مورد نظر خود را انتخاب کند. این موضوع باید جذاب، خلاقانه و کاربردی و مهم باشد.

2.    اطمینان داشتن از تکراری نبودن موضوع

مرحله دوم اطمینان داشتن از تکراری نبودن موضوع است. یکی از رایج ترین نگرانی هایی که اغلب دانشجویان دارند، این است که می ترسند موضوع انتخابی آن ها تکراری باشد. در صورتی که این نگرانی جایز نیست و به راحتی می توان این موضوع را حل نمود. با جستجو در سایت های مطرح می توانید متوجه این موضوع شوید که آیا عنوان انتخابی شما در گذشته استفاده شده است یا خیر.

3.    نوشتن بهترین پروپوزال

بعد از به پایان رساندن مرحله دوم، نوبت به نگارش یک پروپوزال می باشد که نیازمند رعایت اصول و قوانین خاصی خواهد بود. اینکه پروپوزال شما قوی و قابل قبول باشد، در تایید نهایی پایان نامه از تاثیر به سزایی برخوردار است.

4.    فصل بندی

به صورت کلی فصول پایان نامه شامل مقدمه، پیشینه تحقیق، روش تحقیق، نتایج و بحث و پیشنهادات می باشند. در مرحله چهارم، بهتر است بدانید محتوایی که برای پایان نامه خود انتخاب می کنید، باید براساس یک اصول کلی تعریف شده باشد. همچنین باید در آن قوانین دانشگاه محل تحصیل به صورت فصل بندی به کار برده شود. پس قبل از آنکه به این مرحله برسید، باید تمامی شیوه نامه ها و قوانین وضع شده در دانشگاه خود را با دقت فراوان مطالعه کنید.

5.    جلسه نهایی دفاع از پایان نامه

مرحله نهایی، شامل جلسه دفاع از پایان نامه می باشد که در اصل غول مرحله آخر محسوب می شود. در این جلسه دانشجو باید نهایت تلاش خود را بکند تا بتواند در یک زمان کوتاه، تحقیقات و دستاوردهای خود را با اعتماد به نفس کامل و به بهترین شکل ارائه دهد. همچنین باید بتواند با پاسخ گویی به سوال دانشجویان، آن ها را تا حد زیادی قانع کند.

مشاوره پایان نامه ارشد مدیریت بازرگانی چه تاثیری دارد؟

به صورت کلی، این که بتوان انجام موفق پایان نامه ارشد مدیریت بازرگانی را به صورت عالی انجام داد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین از آنجایی که نگارش پایان نامه بسیار سخت و زمان بر می باشد، نباید وقت با ارزش خود با بیهوده صرف کرد. بنابراین باید بتوانید در این امر با استادان و متخصصان مجرب مشورت کنید؛ چرا که این امر تاثیری به سزایی در انجام پایان نامه شما خواهد داشت. هدف از رشته مدیریت بازرگانی، در واقع فراگیری تکنیک های موثر برای کنترل کردن و سازماندهی تلاش ها می باشد که به رسیدن به اهداف کمک می کند.

بنابراین مشاوره در زمینه انجام پایان نامه در این زمینه به شما کمک می کند تا از مزایای زیادی بهره مند شوید. از جمله این مزایا می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 سرعت عمل و دقت بیشتر

به کمک این مشاوران می توانید به موقع پروژه خود را به پایان برسانید. همچنین بیشتر شدن دقت در پایان نامه به ریزبین و نکته سنج بودن شما در رابطه با انواع اشتباهات کمک می کند و از همه مهمتر از دوباره کاری جلوگیری می کند. به کمک این مشاوران می توانید به دقت خود بی افزایید و کیفیت پایان نامه خود را بالا ببرید.

بهره مندی از آینده تحصیلی و شغلی عالی

همانطور که می دانید، کیفیت بالای یک پایان نامه در به دست آوردن بهترین نمره و نتیجه چشم گیر موثر است. بنابراین به این صورت می توانید آینده شغلی خود را تضمین کنید و بهترین نگارش را در مقاله خود پیاده کنید.

آینده شغلی مدیریت بازرگانی به چه صورت است؟

زمانی که دانشجویی می تواند انجام موفق پایان نامه ارشد مدیریت بازرگانی را به خوبی به پایان برساند، می تواند یک آینده شغلی جذاب و چشم گیر داشته باشد. در اصل فارغ التحصیلان این رشته، با تسلط به مباحث مربوط به بازار، شناخت مشتریان و نحوه ارتباط گرفتن با آن ها، مباحث تدوین استراتژی از نوع سازمانی، شناخت انواع فرایند فروش و … می توانند شرایط لازم را برای انواع واحدهای بازرگانی سازمان های گوناگون داشته باشند. همچنین می توانند نسبت به سایر گرایش های مدیریت از یک بازار کار عالی و مناسب بهره مند شوند.

لازم به ذکر است که دانشجویان این رشته با توجه به داشتن شناخت کافی از کسب و کار و نحوه ایجاد کردن یک تجارت پیروزمندانه شانس زیادی را برای موفق شدن در انواع حیطه های کارآفرینی و تشکیل کسب و کار خواهند داشت. این دانشجویان به راحتی می توانند در بین انواع مدیران اجرایی سازمان های بازرگانی، دولتی و صنعتی مشغول به کار شوند و آینده ای درخشان داشته باشند.

کلام آخر

انجام موفق یک پایان نامه در رشته های گوناگون ذکر شده، نیازمند حرفه و مهارت کافی و از همه مهمتر دقت و توجه زیاد می باشد. بنابراین با توجه به اصول ذکر شده در این مقاله می توانید بزرگترین گام خود را بردارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید