10 راهکار برای انجام ساده تر پایان نامه دکتری رشته مدیریت صنعتی

به طور کل نگارش پایان نامه به ویژه پایان نامه دکتری در نظر دانشجویان کاری دشوار و زمان بر به شمار می رود. با این وجود می توان راهکارهایی را به جهت ساده تر نمودن نگارش پایان نامه ارائه داد. در این مقاله قصد داریم به بررسی 10 راهکار برای انجام ساده تر پایان نامه دکتری رشته مدیریت صنعتی پرداخته می شود. پس اگر دانشجوی دکتری در رشته مدیریت صنعتی هستید و نوشتن پایان نامه برای شما هم جزو دغدغه های اصلی زندگی تان شده، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

۱. تعیین چهارچوب کلی
اغلب دانشجویان بعد از انتخاب موضوع خود، سردرگم می شوند و نمی دانند چگونه باید مقاله خود را آغار کنند. جهت خارج شدن از این آشفتگی لازم است پیش از آغاز مقاله ی خود و پرداختن به موضوع، چهارچوب اصلی پایان نامه ی خود را تعیین نمایید. تعیین کلی چهارچوب محتوای پایان نامه دکتری شما به شما این امکان را می دهد تا بتوانید رساله خود را قسمت بندی کنید. از آن جا که پرداختن به هر قسمت کوچک تر و نگارش آن بسیار راحت تر از فکر کردن روی کل رساله است، کار شما ساده تر می شود.
مقصود از تعیین کلی چهارچوب، قسمت کردن پایان نامه و نوشتن تیترها و عنوان ها می باشد. به طور کلی پایان نامه دکتری مدیریت صنعتی از پنج فصل تشکیل شده است که شما می توانید فصل ها را قسمت بندی کرده و تیترها را بنویسید. حتی می توانید صفحات آغازین شامل صفحه ی جلد، بسم الله الرحمن الرحیم، عنوان، صورت جلسه دفاع از پایان نامه، تعهدنامه و فهرست را نیز تکمیل کنید. با این کار تنها لازم است که مطابق با تیتر ها و عناوین جلو رفته و قسمت های خالی از پایان نامه خود را تکمیل کنید. استفاده از فهرست اتوماتیک در برنامه ورد به شما این امکان را می دهد که با تغییرات صفحه فهرست شما هم تغییر کند.

۲. ترتیب را رعایت کنید
در قسمت نخستین راهکار برای انجام ساده تر پایان نامه دکتری رشته مدیریت صنعتی، بیان شد که می توانید عناوین و سرفصل ها را یادداشت کنید و مطابق با آن ها به ترتیب پیش روید. لازم است دقت داشته باشید که در نگارش فصل ها به ترتیب پیش رفتن مهم است چرا که پایان نامه دکتری متشکل از پنج فصل است که در فصل اول آن به ارائه ی کلیات تحقیق که شامل طرح مسئله است پرداخته می شود. با این وجود لازم است این فصل اولین قسمتی باشد که به نگارش آن پرداخته می شود. در فصل دوم بیشتر به روش تحقیق و در فصل سوم به مدل ها و ایده های تحقیق پرداخته می شود. دو فصل اخر نیز مربوط به نتیجه گیری است که مسلما در آخرین مرحله نوشته می شود. همان طور که واضح است نمی توان بدون ارائه ی مسئله و جمع آوری اطلاعات و بررسی آن ها نتیجه گیری نمود. این جاست که اهمیت به ترتیب پیش رفتن به جلو مشخص می شود. علاوه بر این قسمت چکیده با این که در قسمت های نخست مقاله و پیش از شروع فصل ها قرار داده می شود، لازم است پس از تکمیل تمامی فصول نوشته شود. چرا که این قسمت خلاصه و فشرده ای از کل پایان نامه شماست و تا زمانی که موفق به تکمیل پایان نامه خود نشده اید، نمی توانید خلاصه ای از آن را نگارش کنید.

  1. بین نوشتن خود فاصله ندهید
    به عنوان سومین راهکار برای انجام ساده تر پایان نامه دکتری رشته مدیریت صنعتی می توان به عدم فاصله دادن میان نگارش پایان نامه دکتری اشاره نمود. بدیهی است که نوشتن یک پایان نامه امری زمان بر است و نمی توان آن را طی چند ساعت و یا حتی چند روز تکمیل کرد. گاه ممکن است نگارش پایان نامه ماه ها و یا سال ها به طول بینجامد. نکته ی حائز اهمیت در این قسمت نگارش روزانه ی پایان نامه است. چرا که فاصله دادن بین نگارش پایان نامه باعث گم کردن رشته ی کار و عدم انسجام آن در ذهن می شود. این امر باعث اتلاف وقت زیادی از شما می شود چرا که بعد از هر بار فاصله انداختن دوباره باید از اول پایان نامه خود را مرور کنید تا به مطالب تسلط پیدا کنید و موفق به نگارش ادامه مطالب شوید.  با توجه به این امر نوشتن روزانه چند ساعت از پایان نامه خود بسیار مفید تر از اختصاص یک روز کامل در هفته و یا چند روز متوالی کامل به آن در ماه می باشد.

 ۴. داشتن آشنایی کافی با ابزارهای کار
از جمله دیگر راهکارها برای انجام ساده تر پایان نامه دکتری رشته مدیریت صنعتی، می توان به اهمیت آشنایی با ابزار ها و برنامه های مورد نیاز برای پایان نامه اشاره کرد. از جمله مهم ترین ابزارهایی که دانشجوی دکتری مدیریت صنعتی به آن نیاز دارد می توان به نرم افزارهای آفیس، به ویژه ورد و پاورپوینت اشاره کرد. از آن جایی که پایان نامه دکتری در برنامه ورد نوشته می شود، آشنایی با این نرم افزار از اهمیت بالایی برخوردار است. عدم آشنایی کافی با این نرم افزار علاوه بر تلف کردن وقت شما و به هم ریختن تمرکزتان ممکن است موجب از بین رفتن تلاش های شما نیز شود. برای مثال در بسیاری از موارد دانشجویان شاکی از پاک شدن مطالبشان در ورد بوده اند. در مقابل، دانشجویانی که با این نرم افزار آشنایی کامل داشته باشند، می توانند از قابلیت های آن به نفع خود استفاده کرده و علاوه بر سرعت دادن به کار خود کیفیت و دقت آن را هم افزایش دهند. از نرم افزار پاورپوینت نیز برای آماده کردن ارائه در جلسه دفاع استفاده می شود. به همین دلایل در صورتی که با این نرم افزار ها اشنایی کافی ندارید، پیشنهاد می شود که پیش از شروع پایان نامه خود در کلاس های فشرده ICDL شرکت کنید. افزون بر این سرعت تایپ هم جزو مواردی است که می تواند در سرعت انجام پایان نامه تاثیرگذار باشد.  در صورتی که سرعت شما در تایپ کردن کلمات پایین است،  می توانید تایپ صوتی را امتحان نمایید در این صورت علاوه بر بالا رفتن سرعت تایپ،  به دستان خود نیز استراحت می دهید.

۵. مشورت را از یاد نبرید
به عنوان پنجمین راهکار برای انجام ساده تر پایان نامه دکتری رشته مدیریت صنعتی می توان به اهمیت مشاوره اشاره کرد. هر چقدر شما در امر نوشتن پایان نامه دکتری خود خبره باشید، استفاده از تجربیات استاد راهنما و دانشجویانی که قبل از شما موفق به نوشتن پایان نامه دکتری شده اند می تواند کمک بسیار بزرگی به شما کند. برخی از راهکارهایی که با مشاوره از دیگران دریافت می کنید می تواند تا حد زیادی موجب صرفه جویی در زمان شما شود چرا که افرادی که قبلا موفق به تکمیل پایان نامه دکتری خود شده اند، قطعا با چالش ها و موانعی که شما الان در هنگام نوشتن پایان نامه خود با آن ها مواجه هستید، روبرو شده اند و برای آن ها راهکاری پیدا کرده اند. با مشورت می توانید بدون زحمت و اتلاف وقت به راهکارهای آن ها دست پیدا کنید.

۶. استراحت را فراموش نکنید

برخی از دانشجویان تکمیل پایان نامه دکتری خود را موکول به روزهایی می کنند که کامل وقتشان آزاد باشد و از صبح تا شب برای تکمیل آن وقت می گذارند. در رابطه با این کار باید گفت که انجام یک کار، در ساعات طولانی باعث خستگی و کاهش کیفیت آن کار می شود. داشتن استراحت هایی ولو خیلی کوچک بین زمان انجام پایان نامه می تواند انرژی شما را تجدید کند.  گاهی اوقات ممکن است با غرق شدن در نوشتن زمان را از یاد ببرید در این صورت بهتر است آلارم گوشی خود را تنظیم کنید که بعد از حداکثر یک یا دوساعت تمرکز روی پایان نامه شما را از زمان استراحت خود مطلع کند.  در زمان استراحت نیز بهتر است به چشمان خود استراحت داده و چند حرکت کششی انجام دهید. با حرکت بدن و ورزش خون رسانی به بدن بیشتر شده و در ادامه میزان خون بیشتری به مغز می رسد و در نتیجه فعالیت های مغزی با روند بهتری انجام می شود که این امر خود دلیلی بر افزایش کیفیت پایان نامه ی شماست.

۷. اتلاف وقت نداشته باشید

علی رغم اهمیت استراحت داشتن در زمان نوشتن پایان نامه و عدم نگارش یک سره  پایان نامه،  لازم است توجه داشته باشید که استراحت های شما طولانی تر از حد معمول نشود.  چرا که وقفه انداختن زیاد بین کار باعث می شود آن را از یاد ببرید و تمایل بازگشت مجدد به آن را نداشته باشید. نکته ی حائز اهمیت دیگر تمرکز داشتن کامل در حین انجام پایان نامه است.  گاهی اوقات دانشجویان تصور دارند که چندین ساعت متوالی روی پایان نامه ی خود وقت گذاشته و کار کرده اند اما در اصل از این چند ساعت حتی چند دقیقه ی مفید هم استخراخ نمی شود،  چرا که تلفن همراه و یا دیگر مواردی را که موجب پرت شدن حواس می شود در کنار خود داشته اند و بیشتر زمان خود را صرف اتلاف وقت با آن ها کرده اند.  در این موارد لازم است تلاش کنید تا هر گونه وسیله و یا حتی افرادی که موجب از بین رفتن تمرکز و در نتیجه اتلاف وقت شما می شوند از کنار خود دور کنید و هنگام انجام پایان نامه فقط به پایان نامه خود توجه کنید.

8.منابع خود را با دقت انتخاب کنید

از جمله ی یکی دیگر از راهکارها برای انجام ساده تر پایان نامه دکتری رشته مدیریت صنعتی  که می توان به آن اشاره نمود انتخاب هوشمندانه ی منابع می باشد. استفاده از منابع نامعتبر و یا تعداد بیش از حد منابع به جز اتلاف وقت فایده ی دیگری به دنبال نخواهد داشت.  با استفاده از منابع نامعتبر گاه تضاد هایی بین اطلاعات خود پیدا می کنید که این موارد علاوه بر به هم ریختن ذهن شما و سردرگم کردنتان موجب اتلاف وقت هم می شود. حتی گاهی اوقات، ممکن است مجبور شوید بسیاری از مطالبی که در پایان نامه دکتری خود نوشته اید تغییر دهید که همین امر سبب گرفتن وقت زیادی از شما می شود. برای جلوگیری از این مشکلات منابعی را که قصد دارید استفاده کنید با دقت و از بین معتبر ترین منابع انتخاب کنید.  گاه ممکن است موضوعی را برگزینید که منابع زیادی راجع به آن پیدا نمی شود و یا منابع موجود معتبر نیستند،  در این صورت بهترین راهکار عوض کردن موضوع می باشد.

۹. موضوع مناسب انتخاب کنید
همه ی ۱٠ راهکار برای انجام ساده تر پایان نامه دکتری رشته مدیریت صنعتی که در مطالب پیشین به آن اشاره شد در صورتی  کارگشا هستندظ که موضوع مناسبی را برای پایان نامه دکتری خود انتخاب کرده باشید. در صورتی که برای موضوع انتخاب شده توسط شما منابع زیادی در دسترس نباشد و یا این که زمان طولانی برای رسیدن به نتیجه برای آن لازم باشد، با مشکل مواجه خواهید شد و قطعا نگارش آن برای شما ساده نخواهد بود. در این صورت لازم است در هر مرحله از پایان نامه خود هستید، شجاعت به خرج داده و موضوع خود را به یک موضوع بهتر تغییر دهید.

۱٠. از شروع نترسید
برای اغلب دانشجویان، نوشتن پایان نامه دکتری بسیار ترسناک و پیچیده به نظر می رسد. اما در واقع با رعایت نکاتی که ذکر، شد می توان تا حد زیادی این پیچیدگی را برطرف کرد و به سادگی به نتیجه ی دلخواه رسید. به تعویق انداختن انجام پایان نامه تنها به دلیل ترس از شروع آن باعث از دست رفتن زمان شما و محدود شدن آن به یک بازه ی کوتاه و در نتیجه کاهش کیفیت آن می شود. پس لازم است هر چه سریع تر عزم خود را جزم کرده و پایان نامه دکتری خود را آغاز کنید.

جمع بندی
در این مقاله به بیان ۱٠ راهکار برای انجام ساده تر پایان نامه دکتری رشته مدیریت صنعتی پرداخته شد که از جمله ی آن ها می توان به تعیین فرم کلی پایان نامه و مشخص کردن عناوین پیش از شروع آن، رعایت ترتیب نوشتن و نظم و انسجام داشتن مطالب، داشتن استراحت کافی، عدم اتلاف وقت در حین انجام پایان نامه، مشورت، آشنایی با ابزار های لازم از جمله نرم افزار ها، دارا بودن مهارت های لازم مانند تایپ سریع و انتخاب منابع و موضوع مناسب

5/5 - (1 امتیاز)
پیمایش به بالا
به بالا بروید