دستورالعملهایی برای ارتقای کیفیت پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی

انجام پایان نامه دکتری به عنوان آخرین و البته مهم ترین مرحله از تحصیل برای دانشجو محسوب می شود. بسیاری از دانشجویان با وجود زحمات زیادی که برای پایان نامه خود می کشند و هم چنین علی رغم وقت زیادی که صرف انجام آن می کنند نتیجه ی دلخواه را از آن نمی گیرند و به دنبال بهبود کیفیت پایان نامه ی خود هستند. در این مقاله بررسی خواهد شد که چه دستورالعمل هایی برای ارتقای کیفیت پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی باید انجام شود؟ در صورتی که شکا نیز به دنبال بالابردن کیفیت پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی هستید خواندن ادامه این مطلب برای شما خالی از لطف نیست.

دستورالعمل های ارتقای کیفیت پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی

ارتقای کیفیت پایان‌نامه دکتری از اهمیت بسیاری برخوردار است. چراکه پایان نامه نمایشی از میزان یادگیری شما در دوره ی دکتری می باشد. پس در صورتی که از عهده انجام آن به درستی برنیایید، تمام تلاش ها و زحمات خود در دوره دکتری را زیر سوال برده اید. به همین جهت لازم است در نگارش پایان نامه خود دستورالعمل هایی را اتخاذ کنید که کیفیت پایان نامه دکتری شما را بهبود بخشد. در ادامه به بیان چند نمونه از دستورالعمل هایی به جهت یاری شما در امر ارتقای کیفیت پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی بیان می شود.

انتخاب درست موضوع پایان نامه
این موضوع شماست که پایان نامه دکتری شما را هدایت می کند. در صورتی که موضوع مناسبی را برای پایان دکتری مدیریت کارآفرینی خود انتخاب نکرده اید، هر قدر هم برای ارتقا کیفیت پایان نامه دکتری خود تلاش کنید نتیجه ای مشاهده نخواهید کرد. اما در صورتی که موضوع شما هوشمندانه انتخاب شده باشد، با حداقل زمان و تلاش می توانید کیفیت پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی خود را بالا ببرید. از جمله ملاک های مربوط به موضوع  که می تواند کیفیت رساله را مورد سنجش قرار دهد می توان به واضح بودن،  کوتاه و خلاصه بودن، عدم وجود ابهام و عدم استفاده از عبارات حاوی پیش داوری در موضوع اشاره نمود. به طور ملی می توان بیان نمود که موضوع باید مشخص کننده ی محتوای پایان نامه دکتری شما باشد. افزون بر این استفاده از موضوعاتی که به چالش های امروزی مربوط باشد و یا در صدد حل یکی از مسائل و مشکلاتی باشد که امروزه با آن سر و کار داریم، موجب چندین برابر شدن کیفیت پایان نامه ی دکتری شما می شود.

استفاده از منابع مناسب
استفاده کردن از منابع معتبر از جمله دستورالعمل هایی است که به جهت داشتن پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی با کیفیت بالا باید آن را دنبال کنید. هر چقدر از منابع معتبرتری استفاده کنید به همان اندازه اعتبار و در نتیجه کیفیت پایان نامه شما افزایش پیدا می کند. استفاده از منابع نامتعبر افزون بر کاهش اعتبار رساله، ممکن است باعث استناد شما به اطلاعات نادرست و در نتیجه سردرگم شدن شما و دوگانگی اطلاعات در پایان نامه شود. افزون بر معتبر بودن منابع لازم است به بروز و جدید بودن منابع نیز توجه داشته باشید.  استفاده از منابع جدید و بروز موجب افزایش اعتبار و کیفیت پایان نامه شما می شود.  هم چنین تنوع در استفاده از منابع معتبر و هم چنین استفاده از منابع انگلیسی در کنار فارسی،  می تواند رساله شما را باکیفیت تر سازد.

به کارگیری نگارش درست و اصولی
برخی دانشجویان دکتری به دلایل مختلفی از جمله ضعف در زمینه ی ادبیات و نگارش، کمبود وقت، عدم به کارگیری توجه و دقت و… در زمینه ی نگارش پایان نامه دکتری خود به مشکل می خورند که این امر نیز تاثیر مستقیمی بر کاهش کیفیت پایان نامه دکتری دارد. چرا که شما قرار است پایان نامه دکتری خود که حاوی مسائل، راه حل ها و ایده ها و نتایج دست یافته ی شما می باشد را به نوشته مبدل کنید. وجود هرگونه ضعف در این نوشته، به اطلاعات دست یافته توسط شما باز می گردد. به همین جهت استفاده از نگارش صحیح و اصولی به افزایش کیفیت و اعتبار پایان نامه دکتری شما کمک بسیاری می کند.

رعایت چهارچوب و فرم درست
انجام پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی اصول خاصی دارد و در چهارچوب خاصی انجام می شود. در صورتی که شما این چهارچوب و فرم کلی پایان نامه را مطابق با سلیقه ی خود تغییر دهید، قطعا اعتبار و کیفیت پایان نامه دکتری خود را زیر سوال برده اید.

دریافت راهنمایی از افراد مناسب
استفاده از راهنمایی های افراد خبره از جمله اساتید راهنما و یا دانشجویانی که پیش از شما پایان نامه دکتری با کیفیت بالا ارائه داده اند نیز از جمله دستوالعمل هایی است که می توانید به جهت ارتقای کیفیت پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی خود از آن بهره بگیرید. البته لازم به ذکر است که نمی توان به راهنمایی ها و مشاوره های همه ی افراد استناد کرد و شما پیش از استفاده و به کارگیری راهنمایی لازم است از پیشینه ی فردی که شما را راهنمایی می کند مطلع شوید.

بازنگری دقیق
از جمله دیگر دستورالعمل ها که شما می توانید در آخرین مرحله و پس از تکمیل کامل پایان نامه دکتری خود رعایت کنید، بازنگری آن است. منظور از بازنگری مطالعه ی دوباره ی پایان نامه دکتری بررسی و مطالعه ی دوباره ی آن پس از نگارش استـ این بازنگری می تواند توسط خودتان و یا متخصصین موجود در این زمینه انجام شود. البته بهترین کار این است که نخست خودتان پایان نامه خود را بازنگری کرده و سپس از اساتید و متخصصین دیگر نظرخواهی کنید. اغلب اوقات با بازنگری متوجه اشکالاتی در زمینه ی نگارشی و علمی و یا عدم انسجام مطالب در برخی قسمت ها خواهید شد که با تصحیح آن ها تا حد بسیار زیادی به بهبود کیفیت رساله ی خود کمک خواهید نمود. گاهی نیز تنها یکبار بازنگری کافی نیست و اشکالات و نکات در چندمین بار که به بررسی پایان نامه ی دکتری خود پرداخته اید،  مشخص می شوند.  به همین جهت برخلاف برخی ذهنیت ها که بازنگری و مرور دوباره پایان نامه را اتلاف وقت و بی فایده می دانند،  این کار روشی بسیار کارامد در به حداقل رساندن اشکالات رساله است.

منسجم بودن مطالب
همان طور که در مطالب پیشین به آن اشاره شد، پایان نامه دکتری شما بازتابی از دوره ی دکتری و میزان یادگیری مطالب آن توسط شماست. در صورتی که پایان نامه دکتری شما دارای انسجام متنی مناسبی نباشد و خواننده با خواندن آن دچار سردرگمی شود، اعتبار پایان نامه و به تبع اطلاعات شما زیر سوال خواهد رفت. به همین جهت لازم است دقت داشته باشید که مطالب نگارش شده توسط شما در پایان نامه به هم مرتبط بوده و پراکنده نباشند. برای برخی از دانشجویان منسجم نوشتن مطالب دشوار به نظر می رسد.  البته با وجود مطالب زیاد در پایان نامه دشوار بودن این انسجام بدیهی است اما شما می توانید با راهکارهایی از پراکنده نوشتن مطالب جلوگیری نمایید.  از جمله این راهکارها می توان به قرار دادن یک کاغذ در کنار دست و یادداشت مطالب مهم و کلیدی روی آن می باشد.  هرچقدر این مطالب نوشته شده خلاصه تر و کلیدی تر باشد، شما را در نگارش متنی منسجم تر یاری می کند.

داشتن نظم
از جمله دیگر دستورالعمل هایی که به جهت داشتن پایان نامه دکتری باکیفیت بالا ملزم به رعایت آن هستید، منظم بودن در روند نگارش پایان نامه است. مقصود از منظم بودن هم در شیوه ی نگارش پایان نامه دکتری و هم در زمان نگارش آن می باشد. در صورتی که نظم کافی در زمینه نگارش رساله خود داشته باشید، ادامه دادن و تکمیل کردن آن برای شما راحت تر بوده و مطالب منسجم تر می گردد که این مورد نیز در نتیجه به افزایش کیفیت پایان نامه دکتری شما می انجامد.
منظم بودن در زمان انجام پایان نامه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اغلب دانشجویان به جای نگارش روزانه و منظم پایان نامه خود ترجیح می دهند در زمان فشرده و با وقت گذاشتن پشت سر هم و طولانی، رساله خود را تکمیل کنند. وقت گذاشتن متوالی بر روی پایان نامه و عدم استراحت کافی حین نگارش، موجب خستگی و کاهش کیفیت فعالیت مغزی می شود مه این امر در نهایت منجر به کاهش کیفیت پایان نامه دکتری می شود. بهترین طریقه ی نگارش و تکمیل پایان نامه، وقت گذاشتن روزانه به مدت چند ساعت و هم چنین داشتن استراحت های کوتاه بین همین چند ساعت می باشد.

داشتن دفاع مناسب از رساله
دفاع از پایان نامه دکتری، آخرین مرحله ای است که دانشجویان موظف به انجام آن هستند. در واقع در جلسه ی دفاع، دانشجو خلاصه ای از پایان نامه خود را ارائه می دهد و در نتیجه در این قسمت است که کیفیت پایان نامه معین می شود. البته گاهی اوقات علی رغم تلاش بسیار دانشجو و تنظیم یک رساله ی جامع و با کیفیتی بسیار بالا، به جهت عدم ارائه ی مناسب در جلسه ی دفاع این کیفیت به چشم نیامده و تمامی زحمات کشیده شده در طی کمتر از یک ساعت به هدر می رود. با این اوصاف ضروری است تا دانشجویان پس از تکمیل پایان نامه دکتری مدیریت، خود را به خوبی برای جلسه ی دفاع حاضر کنند. برای داشتن دفاع خوب لازم است موارد مختلفی را رعایت نمود که از جمله ی آن ها می توان به دارا بودن تسلط کافی روی موضوع و متن رساله،  جمع بندی و خلاصه کردن به شیوه ی مناسب و کارامد، داشتن فن بیان مناسب و…  اشاره نمود.

استفاده از داده های آماری دقیق و معتبر
در اغلب رساله ها، دانشجو برای پاسخ به سوالاتی که مطرح نموده است، موظف به جمع آوری و بررسی داده های آماری می باشد. هرچقدر این داده های آماری معتبرتر و نزدیکتر به واقعیت باشند، به همان اندازه نیز کیفیت پایان نامه افزایش پیدا خواهد کرد. افزون بر این ضروری است تا جامعه آماری و هم چنین ملاک انتخاب آن ها به دقت مشخص شده باشد.  باید دقت لازم را اتخاذ کرد تا نمونه جامعه آماری حتما  ملاک های مورد نیاز برای انتخاب را دارا باشند.  در صورت تنظیم پرسشنامه جهت استخراج داده ها نیز لازم است نکاتی را رعایت نمود که از جمله ی آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

_ واضح، روشن و بدون ابهام بودن سوالات پرسشنامه

_استفاده از جملات و پرسش های ساده و مطابق با میزان تحصیلات جامعه آماری

_راهکارهایی جهت ترغیب افراد به پاسخگویی پرسشنامه
تاکید بر محرمانه بودن پاسخ ها
_عدم استفاده از پرسش های هدایت کننده پ تاثیرگذار

_عدم تنظیم پرسشنامه های طولانی

_استفاده ی حدالامکان از سوالات تستی

 

توجه به ملاک های ارزیابی کیفیت مطالب رساله
ملاک های مختلفی برای ارزیابی کیفیت پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی شما وجود دارد که با اطلاع از آن ها و تلاش جهت رعایت آن ها می توانید کیفیت رساله ی خود را ارتقا بخشید. از جمله ی این ملاک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
_ مسئله یا مشکل اصلی که محور اساسی پایان نامه است، به وضوح بیان شده باشد.
_مسئله ی مطرح شده در رساله ارزش و اهمیت بررسی داشته باشد و این اهمیت در قسمت ضرورت بررسی موضوع به درستی بیان شود.
_ مطالب نوشته شده در پایان نامه بتواند به مسائل و سوالات مطرح شده در آن پاسخ دهد.
_ روند رساله مطابق با موضوع پیش رفته و از کسیر منحرف نشود.
_ نتایج و دستاوردهای پایان نامه منطقی، واقع بینانه و کارا باشند.
_ روش انجام پژوهش به درستی انتخاب شده باشد و هم چنین به خوبی به توضیح آن پرداخته شود.
_ در صورتی که پژوهش موجود در رساله قبلا توسط افراد دیگر انجام شده باشد، لازم است وجه تمایز آن با دیگر رساله های موجود بیان شود.

جمع بندی

ارتقای کیفیت پایان‌نامه دکتری از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقاله در تلاش به پاسخ این پرسش که چه دستورالعمل هایی برای ارتقای کیفیت پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی باید انجام شود؟  راهکارها و دستور العمل هایی ارائه شد که از جمله آن ها می توان به انتخاب موضوع مناسب برای پایان نامه دکتری مدیریت کارآفرینی،  استفاده از منابع معتبر،  به روز و معتعدد، نگارش صحیح و اصولی پایان نامه، رعایت چهارچوب و فرم کلی رساله،  استفاده از تجربیات و راهنمایی های افراد متخصص، بازنگری،  منسجم بودن مطالب،  دارا بودن نظم در مطالب و نوشتن آن ها، دفاع مناسب از پایان نامه، استفاده از داده های آماری دقیق و معتبر و   توجه به ملاک های ارزیابی کیفیت پایان نامه اشاره نمود.

5/5 - (1 امتیاز)
پیمایش به بالا
به بالا بروید