9 نکته مهم نگارش پروپوزال دکتری رشته مدیریت دولتی ❤️

برای نگارش پروپوزال دکتری در رشته مدیریت دولتی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

یکی از مراحل مهمی که هر دانشجو باید برای رفتن به مقامات بالاتر علمی پشت سر بگذارد، آماده کردن یک رساله دکتری بی عیب و نقص است. بنابراین بهتر است بدانید که نوشتن رساله کار ساده ای نیست و نیازمند راهنمایی و مشاوره استادان خبره زیادی می باشد. از جمله مراحلی که انجام آن باید در رساله به صورت بی نقص انجام شود، می توان به نگارش موفق پروپوزال دکتری رشته مدیریت دولتی اشاره کرد.

رشته مدیریت دولتی چیست؟

یکی از انواع رشته های دانشگاهی که از گرایش های رشته مدیریت محسوب می شود، رشته مدیریت دولتی می باشد که برای اولین بار در دهه 30 شمسی به نام علوم اداری وارد ایران شد. به این صورت برای نخستین بار در دانشگاه تهران و با همکاری دانشگاه کالیفرنیا جنوبی ارائه گردید. رشته مدیریت دولتی یک رشته نسبتا خاص است که فردی که قرار است در آن تحصیل کند، باید از تیپ خاصی بهره مند باشد. مدیریت به یک فرد برونگرا و وظیفه شناس نیاز دارد که بتواند ارتباطات خوب و موثری در جامعه ایجاد کند و به راحتی با دیگران ارتباطات دوستانه و مفید برقرار کند.

اگر دوست دارید که یک مدیر موفق و حرفه ای در این راه باشید، باید بتوانید رشته مدیریت دولتی را دنبال کنید و در آن مطالعات و تجربه های بسیار کسب کنید. در واقع مدیریت دولتی به معنای بکارگیری و اجرای برخی از امور در سازمان ها می باشد. این امور شامل امور مالی، حسابداری، حسابرسی، اداری، کارگزینی، بیمه، پشتیبانی و رفاه، امور برنامه ریزی، امور منابع انسانی، امور خدمات، تغییر و تحول اداری، تامین اجتماعی، تشکیلات و روش ها، امور مالیاتی و بودجه، امور مرتبط با مدیریت و … می باشند. این رشته از چنان وسعتی برخوردار است که می تواند شامل امور تصمیم گیری و خط مشی گذاری عمومی نیز شود.

هدف از انجام رشته مدیریت دولتی، آموزش نیروهای انسانی متخصصی است که در سازمان ها، اداره ها و شرکت های دولتی و خصوصی به آن ها نیاز می باشد. به این صورت دانشجویان باید بتوانند با کاربرد روش های علمی در مدیریت آشنا شوند و به مطالعه، تجزیه و تحلیل تخصصی مسائل مدیریتی بپردازند تا بتوانند به اداره موفق سازمان ها کمک کنند. همانطور که ذکر شد، در این حیطه نگارش موفق پروپوزال دکتری رشته مدیریت دولتی بسیار حائز اهمیت است که نیازمند مهارت و تخصص ویژه ای می باشد. نظم و هدف گرایی در این رشته از ویژگی های مهم مدیریت دولتی محسوب می شود که باعث شکل گیری یک آینده موفق چشم گیر خواهد شد.

مقدمات نگارش پروپوزال دکتری رشته مدیریت دولتی

قبل از آن که بخواهید برای نگارش موفق پروپوزال دکتری رشته مدیریت دولتی قدم بردارید، ابتدا بهتر است بدانید که باید بتوانید مقدمات لازم را برای این کار فراهم کنید. به این صورت می توانید در انجام پروپوزال یک روش صحیح و درست را دنبال کنید. نخستین مرحله ای که برای انجام این بخش از رساله دکتری اهمیت دارد، انتخاب کردن یک موضوع خاص و مهم می باشد. بنابراین باید بتوانید همه موضوعات مهم را در حوزه تخصصی خود بررسی کنید و هر کدام که برای رساله دکتری کاربردی تر، جذاب تر، جدیدتر و دقیق تر بود را انتخاب نمایید. البته لازم به ذکر است که موضوعی که انتخاب می کنید، باید دارای مستندات علمی زیادی باشد تا بتوانید در این حیطه تحقیقات خود را انجام دهید.

مسئله بعدی که باید به آن توجه کنید، در نظر گرفتن یک هدف اصلی و مهم برای رساله دکتری است. باید بتوانید هدف خود را از انجام این پژوهش مشخص کنید. همچنین باید بتوانید پرسش هایی را که به دنبال جستجوی پاسخ صحیح برای آن ها هستید، مشخص نمایید. در این امر می توانید پژوهش های گذشته خود را که در سال های قبل داشته اید، مورد بررسی قرار دهید. با در نظر گرفتن تمام موارد ذکر شده، می توانید یک برنامه ریزی دقیق و عالی برای شروع رساله دکتری خود داشته باشید. به این صورت در مرحله نگارش پروپوزال تا دفاعیه می توانید یک زمان بندی عالی ترتیب دهید. در درجه آخر باید بتوانید یک استاد راهنما و حرفه انتخاب کنید. موضوعی که انتخاب می کنید، باید جزو تخصص استاد قرار داشته و وی به آن علاقه داشته باشد.

در این صورت می توانید با روحیات و خلق و خوی استاد به تعامل برسید و ارتباط خوب و قوی با یکدیگر برقرار کنید. نوشتن رساله دکتری کار چند روزه نیست و یک پژوهش بسیار طولانی می باشد که نیازمند وقت زیاد، دقت و حوصله و انرژی زیاد می باشد. بنابراین باید استادی را انتخاب کنید که پر مشغله نباشد و بتواند به صورت مستمر به خواسته های شما رسیدگی کند و زمانی را به پژوهش شما اختصاص دهد. در این صورت وقفه ای در کار رخ نمی دهد و می توانید طبق برنامه ریزی انجام شده قدم بردارید و عمل کنید. نوشتن یک رساله دکتری برای رفتن به مقامات بالاتر علمی در مقطع دکتری برای هر دانشجویی لازم و ضروری است. چرا که قرار است تحقیقات و مطالعات دانشجو در پایان رساله نزد استادان سنجیده شود.

نگارش پروپوزال دکتری رشته مدیریت دولتی

برای نگارش موفق پروپوزال دکتری رشته مدیریت دولتی بهتر است بدانید که هر پروپوزال نیازمند ساختار استاندارد و قابل قبولی می باشد. به این صورت باید از بخش های مختلفی تشکیل شود. بخش های مختلف یک پروپوزال علمی، شامل مقدمه، طرح مسائل، ابزار و منابع گردآوری و تحلیل کردن اطلاعات، پیشینه تحقیق، اهداف تحقیق، پرسش های تحقیق، فرضیات تحقیق، روش تحقیق، نتیجه گیری و فهرست منابع می باشند. برای آنکه بتوانید یک پروپوزال دقیق و جامع تر داشته باشید، باید تمام مراحل را به صورت کامل بیان کنید و در پژوهش خود به کار ببرید. البته لازم است بدانید که انجام مراحل بعدی قطعا برایتان راحت تر خواهد شد.

شاید با خود فکر کنید که اصلا دلیل انجام پروپوزال دکتری چیست. بهتر است بدانید که اهمیت انجام این پژوهش، این است که بتوانید کمیته علمی را متقاعد کنید که موضوع انتخابی شما یک موضوع کاملا جدید و ارزشمند است که تا به حال کسی راجع به آن تحقیقی انجام نداده است. به این صورت اگر توانستید کمیته علمی را متقاعد نمایید، می توانید به تحقیقات علمی و مطالعات بعدی خود ادامه دهید. در این روش به صورت رسمی باید بتوانید تحقیق انجام شده را به صورت خلاصه بیان کنید تا نظر کمیته علمی را جلب کنید. در این کار باید اعتماد به نفس کامل داشته و از همه مهمتر به روی تک به تک جزئیات پژوهش خود تسلط داشته باشید. همچنین باید بتوانید برای تمام سوالات احتمالی که قرار است از شما پرسیده شود، جواب منطقی و صحیحی را ارائه دهید.

نحوه نوشتن پروپوزال دکتری رشته مدیریت دولتی

همانطور که ذکر شد، انجام یک پروپوزال دقیق و مهم، نیازمند به کار بردن بخش های متفاوت و مهمی می باشد که هر قسمت آن باید به صورت اصولی مشخص شود. بنابراین باید طبق موارد ذکر شده در زیر عمل کنید:

  1. بخش اول مقدمه است که باید کوتاه، شفاف، واضح و جذاب باشد. با رعایت این اصول می توانید کشش لازم را برای جذب مخاطب در پژوهش خود داشته باشید. بنابراین باید بتوانید خواننده را برای خواندن بقیه متن ترغیب کنید.
  2. طرح مسئله، بعد از مقدمه انجام می گیرد که باید بتوانید در این بخش یک مسئله یا مشکلی را بیان کنید و درباره چگونگی ارزیابی و حل آن توضیحات لازم را ارائه دهید.
  3. مرحله سوم، شرح دادن ابزارهای تحقیق و منابع گردآوری و آنالیز کردن اطلاعاتی است که در این قسمت جای گرفته اند.
  4. بیان کردن تاریخچه ای از طرح موضوع رساله، و مطالعات و تحقیقات انجام شده در گذشته یکی دیگر از مهمترین بخش های است که باید در این تحقیق انجام شود. چرا که این کار به روشن و واضح تر شدن مسیر پژوهش کمک شایانی می کند.
  5. مشخص کردن اهداف تحقیق، همانطور که ذکر شد از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در این بخش آن را بیان کنید. بنابراین باید بنویسید که چه هدف هایی دارید و این هدف ها را به صورت کلی و یا جزئی بیان کنید. باید بتوانید به استناد آن چه در سر دارید و توضیح آن بپردازید.
  6. این بخش به فرضیات اختصاص داده می شود. بنابراین باید فرضیات قابل پیش بینی خود را بیان کرده و سعی کنید که آن ها منطقی و واقع بینانه باشند.
  7. روش تحقیق، از الزامات نگارش موفق پروپوزال دکتری رشته مدیریت دولتی است که باید مشخص کنید روشتان چه چیزی است و آیا اصلا روش مشخصی دارید یا خیر. به این صورت باید آن ها را با یکدیگر تلفیق دهید.
  8. پایان کار شامل نتیجه گیری است که باید به صورت واضح، شیوا، کوتاه و موثر بیان شود.
  9. آوردن فهرست منابع علمی که از آن ها در رساله خود استفاده کرده اید نیز حائز اهمیت است. بنابراین باید با دقت آن ها را نام ببرید.

کلام آخر

انجام پروپوزال رساله دکتری یک فرآیند پر هزینه و زمان بر است که نیازمند وقت و دقت زیادی می باشد. بنابراین اگر به دنبال این هستید که رساله خود را بی عیب و نقص ارائه دهید، باید در این راه کمک گرفتن از یک استاد خبره و متخصص را فراموش نکنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید