همه نکات مهم انجام پایان نامه دکتری رشته مدیریت تکنولوژی

یکی از مهمترین رشته هایی که دانشجویان زیادی به تحصیل در آن مشغول هستند، رشته مدیریت می باشد. مدیریت دارای زیر شاخه های زیادی است که یکی از آن ها مدیریت تکنولوژی می باشد. این رشته یک تخصص میان رشته ای است که بین علوم مختلف ارتباط مناسبی را برقرار می کند. برای آن که بتوانید پایان نامه این رشته را انجام دهید، بهتر است به اهمیت انجام پایان نامه دکتری رشته مدیریت تکنولوژی توجه کنید.

اهداف اصلی مدیریت تکنولوژی چیست؟

یکی از انواع زیر شاخه های مدیریت، مدیریت تکنولوژی می باشد که این تخصص به منظور ایجاد ارتباط بین علوم طبیعی، اجتماعی، تجزیه صنعتی و تئوری کسب و کار فراهم شده است. در اصل هدف های مهمی برای انجام این رشته از مدیریت وجود دارند که می توان به پرورش کادر متخصص در یکپارچه سازی علوم مهندسی، پایه و دانش و روش های مدیریت، توسعه و گسترش قابلیت های انسانی و توانایی های آن ها، به منظور مدیریت از طریق آموزش و تربیت و تربیت تخصصی برای واحدهای صنعتی و اقتصادی کشور اشاره کرد که برای استفاده بهینه از توانایی و پتانسیل های علمی و تکنولوژی کشور در زمینه انتخاب، انتقال و جذب و توسعه سریع تکنولوژی و انجام دادن نوآوری های بهینه فراهم می شوند.

البته لازم به ذکر است که هدف از مدیریت تکنولوژی، ایجاد کردن محصول با فرآیندهای نو و با هدف رقابت در بازارهای جهانی، چگونگی اجرا و انتخاب پروژه های تحقیقاتی و به اتمام رساندن و خروج پروژه ها به صورت سریع و موثر می باشد. این کار باید به صورتی انجام بگیرد که در کمترین زمان تحقیق و توسعه را به همراه داشته باشد. در واقع مدیریت تکنولوژی در ابعاد ملی و سازمانی و همچنین فردی، تاثیر به سزایی دارد و می تواند در مواردی از جمله سیاست علم و تکنولوژی، نوآوری تکنولوژی، مدیریت تحقیقات، زیر ساختار و تغییرات تکنولوژیک، سرمایه گذاری های جدید، چرخه عمر محصول و چرخه عمر فرآیند، برنامه ریزی و پیش بینی و مواردی از این قبیل نقش و تاثیر زیادی داشته باشد.

این رشته می تواند علوم، مهندسی و مدیریت را به یکدیگر متصل کند. در واقع تکنولوژی یک سیستم به روز است که خلق، کسب و به کارگیری تکنولوژی را آسان تر می کند و شامل مسئولیت های خاص و ویژه ای در این زمینه می باشد که برای برآورد کردن نیازهای انسان صورت می گیرند. در واقع تحقیق، اختراع و توسعه از جمله مهم ترین پارامترهایی هستند که باعث موفقیت و پیشرفت این رشته می شوند. به همین منظور است که دانشجویانی که در مقطع دکتری مدیریت تکنولوژی تحصیل می کنند، باید بتوانند برای رفتن به مقاطع بالاتر، انجام پایان نامه دکتری رشته مدیریت تکنولوژی را به سرانجام برسانند.

موضوعات مهم در نگارش پایان نامه دکتری رشته مدیریت تکنولوژی

انتخاب موضوع در نگارش پایان نامه یکی از مهمترین مراحلی است که یک دانشجو باید آن را پشت سر بگذارد. به این منظور باید بتوانید یک موضوع خاص و جذاب پیدا کنید تا بتوانید پایان نامه ای کاربردی و منطقی ارائه دهید. بهتر است در ادامه با برخی از موضوعات این رشته آشنا شوید.

 • بررسی کردن رابطه بین تکنولوژی و همسویی استراتژی
 • نوآوری نقش مهندسی خلاقیت و بررسی کردن آن در توسعه تکنولوژی
 • بررسی کردن نقش فرهنگ و راهبردی در میزان اثربخشی فناوری اطلاعات به روی اجرای موفق مدیریت دانش
 • اولویت بندی و شناسایی کردن پارامترهای مهم کلیدی در موفقیت پذیرش فناوری سازمان به وسیله رویکردهایی تحلیل سلسله مراتبی
 • نقش مدیریت دانش و بررسی آن در توسعه مدیریت تکنولوژی
 • بررسی کردن سطح همسویی استراتژی کسب و کار و استراتژی تکنولوژی
 • نقش سرمایه های اجتماعی و بررسی کردن آن ها به روی کارکردهای نظام ملی در مدیریت دانش
 • نقش ارتباط صنایع و بررسی کردن آن و دانشگاه در توسعه تکنولوژی
 • اولویت بندی و شناسایی کردن معیارهای تاثیرگذار در فرآیند انتقال فناوری
 • اولویت بندی و شناسایی کردن پارامترهای تاثیرگذار به روی انتقال فناوری از سمت دانشگاه به صنعت
 • بررسی کردن فرصت های کارآفرین به دست آمده از فناوری اطلاعات در بخش های مهم خدمات پس از فروش
 • بررسی کردن رابطه بین اثربخشی بنگاه های کوچک با تکنولوژی و مدیریت دانش
 • رتبه بندی و ارزیابی اهمیت نسبی الزامات فنی محصول به وسیله تلفیق کردن مدل های QFD و DEA در مطالعه ورودی صنایع
 • ارزیابی کردن تکنولوژی به کمک روش ترکیبی OWA و TOPSIS به هدف تعیین نوع تصمیم گیری و رتبه بندی مطالعه مورد نظر در صنایع
 • ارزیابی کردن میزان موفقیت تعیین بهترین روش مطالعه ورودی صنایع و انتقال تکنولوژی

توجه داشته باشید که موضوعات ذکر شده تنها به هدف آشنایی شما با انواع موضوعات مرتبط با این رشته می باشد و شما باید برای انتخاب موضوع و انجام پایان نامه دکتری رشته مدیریت تکنولوژی خود تحقیقات و مطالعات زیادی را انجام دهید.

اهمیت انجام پایان نامه دکتری در رشته مدیریت تکنولوژی

نگارش پایان نامه دکتری و نحوه نوشتن آن از جمله مهمترین وظایفی است که یک دانشجو فارغ التحصیل شده باید آن را انجام دهد. به این منظور دانشجو در این راه به دانش، مهارت و زمان زیادی نیازمند خواهد بود تا بتواند یک پایان نامه ای تاثیرگذار و تکمیل شده ارائه دهد. همانطور که ذکر شد، انجام پایان نامه دکتری یک وظیفه مهم است که دانشجویان باید بتوانند برای انجام آن به صورت قوی و جامع، به یک مشاور راهنما مراجعه کنند تا بتوانند با دقت و تمرکز بیشتری این مراحل را پشت سر بگذارند. اما باید توجه داشته باشید که این عملکرد تحقیقاتی به عوامل مختلفی وابسته است که به روی تحقیق تاثیرگذار هستند.

این عوامل شامل زمینه تحقیق و گرایش آن، موضوع پایان نامه و میزان حجم مباحث ارائه شده در پروپوزال، دانشگاه آموزش و پرورش، تعداد ساعت توافق شده برای انجام پایان نامه و هزینه ای که قرار است در طی انجام این تحقیق بابت آن پرداخت کنید می باشد. به این ترتیب بهتر است بدانید که اهمیت انجام پایان نامه بسیار مهم خواهد بود و باید به آن پی ببرید. به صورت کلی دانشجو باید با مشکلات جامعه آشنا شده و برای رسیدن به یک راه حل عالی برای آن به دنبال تحقیق و پژوهش باشد. همچنین در این زمینه باید بتواند به ایده پردازی ها و راه حل های خلاقانه بپردازد.

این امر باعث توسعه دانش می شود و باعث می شود تا به راحتی بتوان به حل مسائل پیچیده در جامعه پرداخت که برای همه سودمند باشد. همچنین دانشجو می تواند با نوشتن پایان نامه، به تقویت مهارت های کاربردی تحقیقاتی خود نیز بپردازد و در آن از ابزارهای مهمی استفاده کند. زمانی که یک تحقیق و پژوهش با هدف کاربردی بودن انجام می شود، این موضوع می تواند به مدیران و تصمیم گیران در جامعه نیز کمک کند و باعث بهبود بخشیدن به شرایط جامعه نیز شود. بنابراین به دست آوردن نتایج و دستاوردهای تحقیق می تواند در شرایط کاری و زندگی افراد جامعه تاثیر چشم گیر داشته باشد.

نکات مهم در نوشتن پایان نامه دکتری مدیریت تکنولوژی

یکی از رایج ترین پرسش هایی که اغلب دانشجویان به دنبال پاسخ آن هستند، این است که در مورد رساله دکتری چه نکات مهمی باید رعایت شوند. بنابراین بهتر است بدانید که آشنا شدن با برخی از نکات می تواند به شما کمک شایانی در انجام پایان نامه بکند. این نکات به شرح زیر می باشند:

 • جستجوگری و تحقیق از اصلی ترین اصول برای نوشتن پایان نامه است که دانشجو باید با توان فکری و شرایط بهتر ذهنی به انجام آن ها بپردازد. چرا که ذهن باز و خلاق در نوشتن پایان نامه بسیار اهمیت دارد.
 • شناسایی تمام جوانب تحقیقاتی در موضوع بسیار اهمیت دارد. به این منظور که باید توجه کنید آیا شما توانایی تامین و رفع کردن این موانع و مشکلات مطرح شده را دارید یا خیر. آیا می توانید راه حل هایی را ابداع کنید که بتواند نیاز بشر را رفع کند؟ باید بتوانید به تمام این سوالات در رابطه با هر موضوع پاسخ دهید و سپس آن ها را انتخاب کنید.
 • گزینش بهترین موضوع و در نتیجه انتخاب کردن آن به صورتی که در خور پایان نامه دکتری باشد، بسیار اهمیت دارد. چرا که انجام این پایان نامه، به معنای زمان آزمون و خطا نیست و باید به صورت کلی پژوهشی را ارائه دهید که کاربردی باشد.
 • بحث های مالی از دسته مهم ترین بخش های پروژه محسوب می شوند. بنابراین اگر موضوع شما هزینه بر می باشد و قادر به پرداخت آن نخواهید بود، بهتر است یا به دنبال موسساتی باشید که این هزینه را پرداخت کنند و یا به دنبال موضوع دیگری بروید و بیهوده وقت خود را هدر ندهید.
 • بعد از انتخاب موضوع، نوشتن پروپوزال از اهمیت بیشتری در انجام پایان نامه دکتری رشته مدیریت تکنولوژی بهره مند است. بنابراین باید بتوانید یک پروپوزال قوی و با تمام مستندات ارائه دهید که دلیل کاربردی و منطقی عالی داشته باشند. همچنین این پروژه باید تحقیق پذیر بوده و بتوان به راحتی آن را مورد بررسی قرار داد.

کلام آخر

نوشتن پایان نامه یک امر ضروری و مهم است که باید به نکات مهم نوشتن پایان نامه پی ببرید و با اهمیت انجام آن آشنا شوید. به این صورت می توانید خلاقانه ترین پایان نامه زندگی خود را نگارش کنید و در روز دفاعیه با اعتماد به نفس کامل حاضر شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید